TVN24 Biznes | Ze świata

Australia otworzy granice po 20 miesiącach od zamknięcia. Jest możliwy termin

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mp/ams
Źródło:
CNN, TVN24 Biznes

Australia może ponownie otworzyć swoje granice przed Bożym Narodzeniem - poinformował minister handlu, turystyki i inwestycji tego kraju Dan Tehan. Przyznał, że współczuje "Australijczykom, którym odmówiono w tym roku możliwości podróżowania za granicę". Ewentualne złagodzenie restrykcji jest jednak uzależnione od spełnienia kilku czynników.

- To kolejny powód, dla którego wszyscy powinni się zaszczepić. Musimy trzymać się naszego krajowego planu, według którego nasze granice powinny zostać otworzone najpóźniej do Bożego Narodzenia - podkreślił podczas rozmowy z National Press Club of Australia.

Australia chce otworzyć granice

Na początku tego tygodnia Tehan przedstawił kilka warunków, które będą musiały być spełnione, aby kraj zniósł restrykcje dotyczące podróży.

- To niezwykle ważne, żeby zostały one spełnione – powiedział. Jednym z wymagań jest przekroczenie wskaźnika 80 proc. zaszczepionych obywateli. Do 22 września około 38 proc. Australijczyków otrzymało obie dawki szczepionki przeciwko COVID-19.

- Musimy powrócić do normalności, odwiedzać przyjaciół i krewnych, wrócić do pracy, zaprowadzać nasze dzieci znów do szkoły, ponownie podróżować w kraju i za granicę oraz ponownie powitać świat, aby mógł cieszyć się wszystkim, co Australia ma do zaoferowania - powiedziała niedawno Phillipa Harrison, dyrektor zarządzająca Tourism Australia.

Zagraniczni podróżni przy wjeździe do Australii będą musieli udowodnić, że są w pełni zaszczepieni. Kraj zamierza także honorować tak zwane "paszporty szczepionkowe" w ramach obustronnych uzgodnień z Singapurem, Japonią i Stanami Zjednoczonymi.

Tehan współpracuje również z przemysłem lotniczym. Qantas, australijski narodowy przewoźnik, ogłosił, że rozpocznie wznawianie lotów międzynarodowych od października.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Australia - obecnie zasady dla podróżnych

Jak czytamy na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, tymczasowym zakazem wjazdu na terytorium Australii zostali objęci wszyscy cudzoziemcy, w tym obywatele Polski.

Ograniczenia nie dotyczą osób będących jednocześnie obywatelami Australii lub posiadaczami prawa stałego pobytu w Australii, jak również członków ich najbliższych rodzin. Inne osoby mogą wjechać na terytorium Australii jedynie w wyjątkowych, szczególnie uzasadnionych przypadkach, po wcześniejszym uzyskaniu zgody australijskiej straży granicznej.

Osoby przyjeżdżające na terytorium Australii zobowiązane są do odbycia 14-dniowej płatnej kwarantanny w miejscu wyznaczonym przez władze australijskie, na własny koszt.

Przy przekroczeniu granicy konieczne jest posiadanie negatywnego wyniku testu COVID-19, wykonanego 72 godziny przed wylotem do Australii. Posiadanie certyfikatu szczepień nie wpływa na konieczność odbycia 14-dniowej kwarantanny.

Autor:mp/ams

Źródło: CNN, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości