Microsoft: rosyjscy hakerzy zaatakowali ponad 600 klientów

Źródło:
Reuters
Jak nie dać się oszukać hakerom?
Jak nie dać się oszukać hakerom?TVN24
wideo 2/5
Jak nie dać się oszukać hakerom?TVN24

Rosyjska agencja, stojąca za ubiegłorocznym zmasowanym cyberatakiem SolarWinds, zhakowała setki innych firm i organizacji podczas ostatniej fali ataków na systemy komputerowe w USA - poinformował Microsoft na swoim blogu, na którego powołuje się Reuters. Ta sama grupa była wcześniej oskarżona przez USA o liczne cyberataki na infrastrukturę amerykańskiego rządu w 2020 r.

W poście z 24 października Microsoft wskazał, że najnowsza fala ataków Nobelium jest skierowana przeciwko "sprzedawcom i innym dostawcom usług technologicznych" w chmurze.

Ataki hakerskie w USA

Ataki te były częścią szerszej kampanii w okresie letnim - napisał Microsoft, dodając, że pomiędzy 1 lipca a 19 października powiadomił 609 klientów o tym, że zostali zhakowani.

Tylko niewielki procent ostatnich prób zakończył się sukcesem - Microsoft miał przekazać dziennikowi "New York Times", który jako pierwszy zgłosił naruszenie, choć nie podał szczegółów - pisze Reuters.

Dodaje, że nie udało skontaktować się z amerykańskimi urzędnikami ds. cyberbezpieczeństwa w celu potwierdzenia raportu.

Microsoft podkreślił, że liczba takich ataków gwałtownie wzrosła. Przez trzy poprzednie lata, do 1 lipca br. stwierdzono 20,5 tys. cyberataków ze strony wszystkich grup powiązanych z rządami innych państw.

Cyberbezpieczeństwo

Urzędnicy amerykańscy potwierdzili jednak dla " NYT", że ​​operacja jest w toku, a jeden z anonimowych wyższych urzędników administracji nazwał ją "niewyrafinowanymi, żmudnymi działaniami, którym można było zapobiec, gdyby dostawcy usług w chmurze wdrożyli podstawowe praktyki cyberbezpieczeństwa".

Microsoft o aktywności Rosji

"Ta aktywność jest kolejnym wskaźnikiem, że Rosja chce mieć długoterminowy i regularny dostęp do różnych punktów w łańcuchu dostaw technologii i stworzyć system monitorowania - teraz lub w przyszłości - celów będących przedmiotem zainteresowania rosyjskiego rządu" - napisał Microsoft cytowany przez Agencję Reutera.

Firma uzupełnia, że stojąca za obecnymi atakami grupa Nobelium była również odpowiedzialna za cyberataki wymierzone w wiele agencji rządu USA i inne instytucje w 2020 r. "Wówczas amerykański rząd i inne organy zidentyfikowały ją jako część rosyjskiej Służby Wywiadu Zagranicznego (RSW)" - przypomina Microsoft.

Autorka/Autor:ToL/ams

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Spółka zależna Cerberus Capital Management ma przedwstępną umowę nabycia 100 procent akcji VeloBank - poinformował Bankowy Fundusz Gwarancyjny w piątkowym komunikacie. Cerberus zaoferował łączną kwotę inwestycji w wysokości ponad miliarda złotych. Finalizacja transakcji spodziewana jest w połowie 2024 roku. VeloBank powstał w wyniku przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku.

Duży bank w Polsce zmieni właściciela. Jest umowa przedwstępna

Duży bank w Polsce zmieni właściciela. Jest umowa przedwstępna

Źródło:
PAP

Sąd Apelacyjny oddalił apelację Jeronimo Martins Polska, właściciela sieci Biedronka i utrzymał karę nałożoną przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w wysokości ponad 60 milionów złotych za niewłaściwe oznakowanie produktów na półkach. Biedronka zapewnia, że "konsekwentnie i rzetelnie" informuje klientów o kraju pochodzenia owoców i warzyw, a błędy są "sporadyczne" i "przejściowe".

Wysoka kara dla Biedronki. Jest decyzja sądu

Wysoka kara dla Biedronki. Jest decyzja sądu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Inflacja w Polsce jest na najniższym poziomie od pięciu lat - wynika ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Tymczasem w przyszłym tygodniu odbędzie się kolejne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Czy nowe dane o inflacji sprawią, że kredytobiorcy doczekają się obniżki stóp procentowych i w konsekwencji zmniejszenia rat kredytów mieszkaniowych? Zebraliśmy komentarze ekonomistów największych banków w Polsce.

Tego mogą się spodziewać kredytobiorcy

Tego mogą się spodziewać kredytobiorcy

Źródło:
tvn24.pl

Wystąpiła awaria Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC) - podał w piątek resort finansów. Zapewniono, że podjęto kroki, aby przywrócić pełną funkcjonalność systemu. Wcześniej zgłoszenie w tej sprawie otrzymaliśmy na Kontakt 24. "Paraliżuje to pracę wszystkich firm, które dostarczają paliwa na stacje w całej Polsce" - napisał jeden z internautów.

Awaria rządowej platformy. "Paraliżuje to pracę wszystkich firm, które dostarczają paliwa"

Awaria rządowej platformy. "Paraliżuje to pracę wszystkich firm, które dostarczają paliwa"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Nadal nie ma porozumienia Polski z Ukrainą w sprawie eksportu zbóż. - To temat bardzo ważny, ponieważ to bardzo duża część naszej gospodarki. Kilka milionów ludzi jest związanych z tym sektorem - powiedział w rozmowie z TVN24 BiS Mykoła Solski, minister polityki rolnej i żywnościowej Ukrainy. Jak przekazał, Kijów zaproponował sprzedaż ukraińskiego zboża do Polski w oparciu o licencje. Solski wyjaśnił, jak miałby funkcjonować ten mechanizm.

"To bardzo duża część gospodarki. Kilka milionów ludzi jest związanych z sektorem"

"To bardzo duża część gospodarki. Kilka milionów ludzi jest związanych z sektorem"

Źródło:
TVN24 BiS

ING Bank Śląski oraz Toyota Bank - to banki, które zaplanowały prace serwisowe w najbliższy weekend. W związku z tym klienci muszą przygotować się na utrudnienia.

Weekendowe przerwy w dwóch bankach

Weekendowe przerwy w dwóch bankach

Źródło:
tvn24.pl

Do Rządowego Centrum Legislacji został w piątek przesłany projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa - poinformował resort spraw wewnętrznych i administracji. Projekt prawdopodobnie jeszcze w kwietniu trafi do Sejmu.

Zmiany dla Ukraińców w Polsce. Jest projekt

Zmiany dla Ukraińców w Polsce. Jest projekt

Źródło:
PAP

Ministerstwo Sprawiedliwości chce zniesienia obligatoryjności orzekania przepadku aut nietrzeźwych kierowców. Na rządowych stronach opublikowano informacje o projekcie zmian w Kodeksie karnym.

"Regulacje budzą zastrzeżenia". Ministerstwo zapowiada zmianę przepisów

"Regulacje budzą zastrzeżenia". Ministerstwo zapowiada zmianę przepisów

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Kierowcy muszą się liczyć z dalszym wzrostem cen paliw, ponieważ ropa naftowa jest droga, a złotówka osłabia się w relacji do amerykańskiego dolara - ocenia portal e-petrol.pl. Z kolei analitycy firmy Reflex podkreślają, że najbliższe dni mogą przynieść wzrosty cen benzyny do 5 groszy na litrze i Pb 95 może kosztować w okolicach 6,60 złotych na litrze. Dodali jednak, że w okresie świąt ceny ropy jak i autogazu nie powinny się już zmienić.

Złe wieści dla kierowców. Jest taniej niż przed rokiem, ale nie potrwa to długo

Złe wieści dla kierowców. Jest taniej niż przed rokiem, ale nie potrwa to długo

Źródło:
PAP

Alan Beroud został nowym prezesem Polskich Kolei Państwowych. Decyzję w tej sprawie podjęło w piątek walne zgromadzenie spółki. Wcześniej tego dnia ze stanowiska szefa PKP został odwołany Krzysztof Mamiński.

Jest nowy szef PKP

Jest nowy szef PKP

Źródło:
tvn24.pl

"List od prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego dotarł do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów" - przekazał w odpowiedzi na pytania TVN24 Maciej Wewiór, zastępca dyrektora Centrum Informacyjnego Rządu.

Glapiński pisze do Tuska. "List dotarł do kancelarii"

Glapiński pisze do Tuska. "List dotarł do kancelarii"

Źródło:
TVN24, PAP

Inflacja w Polsce w marcu wyniosła 1,9 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny.

Inflacja poniżej kolejnego poziomu. Najnowsze dane

Inflacja poniżej kolejnego poziomu. Najnowsze dane

Źródło:
PAP

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na zaprojektowanie i wybudowanie drogi ekspresowej S74 między Cedzyną a Łagowem w województwie świętokrzyskim. To najdroższa inwestycja drogowa w historii tego regionu - podkreślono w komunikacie.

Najdroższa inwestycja drogowa w historii województwa. Podpisano umowę

Najdroższa inwestycja drogowa w historii województwa. Podpisano umowę

Źródło:
tvn24.pl

Rada nadzorcza spółki Centralny Port Komunikacyjny ogłosiła postępowanie kwalifikacyjne na prezesa i członka zarządu. Kandydaci na te stanowiska mogą przesyłać zgłoszenia do 8 kwietnia. Rozmowy kwalifikacyjne zaplanowano w dniach 11-12 kwietnia.

Prezes CPK poszukiwany. Ogłoszono konkurs

Prezes CPK poszukiwany. Ogłoszono konkurs

Źródło:
tvn24.pl

W czwartym kwartale 2023 roku oddano do użytkowania 59,1 tysiąca mieszkań, czyli o 18 procent mniej niż w czwartym kwartale rok wcześniej, ale 20 procent więcej niż w trzecim kwartale 2023 roku - poinformował w piątek Narodowy Bank Polski.

Mniej nowych mieszkań na rynku. Dwucyfrowy spadek

Mniej nowych mieszkań na rynku. Dwucyfrowy spadek

Źródło:
PAP

Lewica chce walczyć z flipperami na rynku mieszkaniowym. Przedstawiciele tego ugrupowania przygotowali projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie wyższych stawek podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku mieszkań kupowanych i odsprzedawanych w krótkim czasie. - Ustawa ma doprowadzić do uregulowania i opanowania cen mieszkań w dużych miastach - mówiła w piątek w Sejmie Magdalena Biejat, wicemarszałkini Senatu.

Lewica chce wyższych podatków dla flipperów. "Ceny mieszkań oszalały"

Lewica chce wyższych podatków dla flipperów. "Ceny mieszkań oszalały"

Źródło:
tvn24.pl

W przedświątecznym tygodniu na rynku hurtowym w Broniszach jest duży ruch w handlu, ceny importowanych warzyw i owoców oraz krajowych warzyw są niższe niż przed rokiem. Droższe są krajowe pomidory malinowe, pieczarki i jabłka - mówi ekspert rynku Maciej Kmera. Krajowe warzywa są średnio tańsze o ponad 10 proc., z kolei importowane truskawki potaniały o niemal 40 proc.

Ceny warzyw i owoców w dół. Rekordzistka jest tańsza o niemal 40 procent

Ceny warzyw i owoców w dół. Rekordzistka jest tańsza o niemal 40 procent

Źródło:
PAP

1,3 mld zł uwolnionych spod sankcji – Krajowa Administracja Skarbowa odmraża środki rosyjskich firm w Polsce, które zablokowano im w 2022 roku - podaje w piątkowym wydaniu "Rzeczpospolita". Na listę sankcyjną od 26 kwietnia 2022 r. są wpisywane działające w Polsce rosyjskie firmy lub te z rosyjskim kapitałem o strategicznym znaczeniu dla Federacji Rosyjskiej lub takie, które zagrażają integralności Ukrainy bądź produkują surowce objęte zakazami.

Rosyjskie fortuny w Polsce odmrażane. Chodzi o ponad miliard złotych

Rosyjskie fortuny w Polsce odmrażane. Chodzi o ponad miliard złotych

Źródło:
PAP

W Wielki Piątek będzie można zrobić zakupy w marketach spożywczych nawet do godz. 23. Niektóre jednak czynne będą krócej – do godziny 22.

Zakupy w Wielki Piątek. Do której będą czynne sklepy

Zakupy w Wielki Piątek. Do której będą czynne sklepy

Źródło:
PAP

W 2023 roku wzrost gospodarczy kraju wyniósł 5,3 procent - poinformował Urząd Statystyczny Ukrainy. Jak dodała agencja Reutera, w pierwszym roku rosyjskiej inwazji ukraiński PKB skurczył się prawie o jedną trzecią. W czwartek po raz pierwszy od inwazji podano roczny produkt krajowy brutto. Ukraińska gospodarka jest w dużym stopniu uzależniona od pomocy finansowej z Zachodu.

Po ogromnym spadku jest wzrost. Mimo wojny gospodarka rośnie

Po ogromnym spadku jest wzrost. Mimo wojny gospodarka rośnie

Źródło:
PAP

Sam Bankman-Fried został skazany na 25 lat więzienia - podał Reuters. Były miliarder, który kiedyś kierował jedną z największych giełd kryptowalut na świecie - FTX, został w listopadzie uznany za winnego oszustwa i prania pieniędzy. Teraz sąd zadecydował o wymiarze kary.

Jest wyrok dla króla kryptowalut

Jest wyrok dla króla kryptowalut

Źródło:
BBC, Reuters

NCBR zaczyna działać zgodnie z prawem. Musimy naprawić wiele nieprawidłowości - przekazał dla biznesowej redakcji tvn24.pl wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Marek Gzik. W ten sposób skomentował sytuację firm, które muszą zwrócić dotację z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. - My zastaliśmy tę sytuację po poprzednikach. Po wnikliwej analizie dostaliśmy rekomendacje od prawników, by te umowy wypowiedzieć. Chodzi o zasadę - zaznaczył.

NCBR zrywa umowy z firmami, te tracą miliony złotych. Wiceminister tłumaczy: chodzi o zasadę

NCBR zrywa umowy z firmami, te tracą miliony złotych. Wiceminister tłumaczy: chodzi o zasadę