TVN24 Biznes | Ze świata

Dwucyfrowa inflacja w Rosji. "Przekroczy 20 procent w tym roku"

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris
Źródło:
Reuters

Inflacja w Rosji przyspieszyła do 12,54 procent rok do roku. To najwyższy poziom od końca 2015 roku - podał Reuters, powołując się na dane rosyjskiego resortu finansów. Coraz słabszy rubel oraz zachodnie sankcje miały spowodować gwałtowny wzrost cen towarów i usług.

Inflacja gwałtownie przyspieszyła, gdy rosyjska waluta spadła do najniższego poziomu w historii. Widać również zwiększony popyt na szeroki asortyment towarów - od podstawowych artykułów spożywczych po samochody. W związku z tym oczekuje się dalszego wzrostu cen - napisała Agencja Reutera.

Tygodniowa inflacja wyniosła 2,09 proc., z kolei tydzień wcześniej odnotowano 2,22 proc. - to był największy tygodniowy wzrost cen od czasu kryzysu w 1998 r. - wynika z danych serwisu statystycznego Rosstat, na które powołał się Reuters.

Ceny prawie wszystkiego - od żywności dla niemowląt po leki - gwałtownie wzrosły w zeszłym tygodniu, a ceny cukru i pomidorów podskoczyły o ponad 12 proc. - podał Rosstat.

Stopy procentowe w Rosji

Bank centralny, którego celem jest roczna inflacja na poziomie 4 proc., pod koniec lutego podniósł swoją główną stopę do 20 proc.

- Zacieśnianie polityki monetarnej pomaga w spowolnieniu inflacji, ale naszym zdaniem nie zatrzyma wzrostu i inflacja przekroczy 20 procent w tym roku - stwierdzili cytowani przez Reutersa analitycy Raiffeisen Bank.

Rosyjski bank centralny spotka się w sprawie stóp procentowych w piątek i oczekuje się, że utrzyma je na niezmienionym poziomie.

Czytaj także: Rating Rosji na poziomie śmieciowym. "Nieuchronnie zbliża się niewypłacalność"

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris

Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości