Brytyjski gigant farmaceutyczny przeniesie miejsca pracy. Wymienia Polskę

Ze świata

ShutterstockAstraZeneca może przenieść część miejsc pracy do Polski - chodzi konkretnie o departament finansowy

Firma farmaceutyczna AstraZeneca oznajmiła, że w ramach cięcia kosztów przeniesie część swoich finansowych zadań z centrum Alderly Park w Wielkiej Brytanii - informuje „The Guardian”. Obok Kostaryki i Malezji ma na tym skorzystać Polska.

Taka decyzja jest spowodowana poważnym spadkiem w zyskach firmy.

Oddział finansowy firmy AstraZeneca z Alderly Park w Cheshire liczy 280 osób. Wciąż nie wiadomo jednak, ile miejsc pracy zostanie przeniesionych.

Przeprowadzka do Polski

Niektóre miejsca pracy zostaną przeniesione do głównej siedziby firmy w Cambridge, jednak część z nich powędruje do innych krajów, w których koszty utrzymania kadry są niższe. Firma AstraZeneca argumentuje, że dąży do poprawy efektywności. „Część tego globalnego procesu w Wielkiej Brytanii wiąże się z planem przeniesienia pewnych finansowych zadań z Alderly Park albo do naszej siedziby głównej i centrum naukowego w Cambridge, albo do nowo stworzonych centrów regionalnych (na Kostaryce, Kuala Lumpur i Warszawie) w ciągu najbliższych dwóch lat” - podała firma.

Szczegóły znane wkrótce

Ewentualne decyzje dotyczące liczby pracowników staną się jasne zaraz po zakończeniu konsultacji. Pracownicy będą mogli także je skomentować. „Pracownicy zostali poinformowani o tych zmianach, a z pojedynczymi pracownikami, których te zmiany dotkną, rozpoczną się indywidualne konsultacje” - poinformowała firma. AstraZeneca przyznała, że przekształcenia są częścią wysiłków na rzecz uzdrowienia finansów. Firma zmaga się z 13-procentowym spadkiem zysków w pierwszych dziewięciu miesiącach 2016 roku - spadły one do poziomu 4,7 mld dol. (3,9 mld funtów). Wcześniej w tym roku, firma przyznała, że ma nadzieje na obniżenie rocznych kosztów o ok. 1,1 mld dol. do końca 2017 roku. Służyć ma temu cała seria środków oszczędnościowych. W tym czasie prezes Pascal Soriot deklarował, że większość redukcji etatów dotknie zatrudnionych spoza Wielkiej Brytanii, a na rodowitych Brytyjczyków miało wpłynąć w stopniu minimalnym.

Walka o przetrwanie

AstraZeneca posiadała ogromne centrum badawczo-rozwojowe w Alderly Park, jednak przeniosła 1 600 miejsc pracy do Cambridge, a w 2013 roku zrezygnowała z pozostałych 700. Stało się to w rok po tym, gdy firma zlikwidowała 7 300 stanowisk, próbując ciąć koszty. Bezpieczeństwo kadry firmy AstraZeneca było ważnym tematem dyskusji dwa lata temu, kiedy firma z sukcesem wybroniła się przed przejęciem przez jej amerykańskiego rywala - koncernu farmaceutycznego Pfizer. Wówczas związki ostrzegały, że jeśli dojdzie do transakcji, Pfizer doprowadzi do redukcji miejsc pracy i zamknie placówki w Wielkie Brytanii.

Zobacz: Krzysztof Inglot o sytuacji na rynku pracy po Brexicie (Film z 30.06.2016)

Krzysztof Inglot o sytuacji na rynku pracy po Brexicie

Autor: ag//ms / Źródło: The Guardian

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock