Luksusowy jacht rosyjskiego oligarchy trafi na licytację

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Zniszczenia w Bachmucie
Zniszczenia w Bachmucie
Reuters/MotoLifeUA via YouTube
Reuters/MotoLifeUA via YouTubeZniszczenia w Bachmucie

Rząd położonego na Karaibach państwa Antigua i Barbuda zdecydował, że zlicytuje luksusowy jacht, który cumuje w stołecznym porcie – St. John's. Jego właścicielem, jak przypuszczają lokalne władze, jest rosyjski oligarcha Andriej Guriew, działający w branży nawozów fosforowych. Jacht Alfa Nero ma 80 metrów długości i ma być wylicytowany za około 80 milionów dolarów.

Jacht o nazwie Alfa Nero dotarł do St. John's ponad 18 miesięcy temu z liczącą 41 członków załogą.

Z informacji wydawanego w karaibskim państwie dziennika "Daily Observer" wynika, że rząd Gastona Browne ogłosi w najbliższych dniach datę licytacji jachtu, który jak dotychczas twierdziły lokalne władze może należeć do rosyjskiego oligarchy Andrieja Guriewa, uważanego za przyjaciela prezydenta Rosji Władimira Putina.

Czytaj więcej: Rosyjscy oligarchowie próbują odzyskać majątki zamrożone przez Włochy. Jest pierwsza decyzja sądu >>>

Oligarcha zaprzecza

Działający w branży nawozowej Guriew za pośrednictwem swojego pełnomocnika zaprzecza, że jest właścicielem luksusowego jachtu, który karaibski rząd zamierza zlicytować za co najmniej 81 mln dolarów.

"Guriew jedynie od czasu do czasu pływał tą jednostką" - napisał w odpowiedzi na zapytanie karaibskiego rządu przedstawiciel rosyjskiego oligarchy.

Guriew jest bliskim współpracownikiem prezydenta Władimira Putina i magnatem, który założył największego w Europie producenta nawozów fosforowych, firmę PhosAgro. Znajduje się on obecnie na liście sankcji Unii Europejskiej, a jego wartość szacuje się na 5,66 mld dolarów. Jest właścicielem okazałej rezydencji w Londynie. Dom z 25 sypialniami nabył za pośrednictwem rodziny syryjskiego prezydenta Baszara al-Assada.

Posiadłość w Witanhurst w północnym Londynie jest często określana jako drugi co do wielkości dom rodzinny w mieście. Jak donosi "The Guardian", pod względem wielkości ustępuje jedynie Pałacowi Buckingham.

Na jachcie wciąż przebywa załoga

Z informacji "Daily Observer" wynika, że na jachcie wciąż przebywa pięciu członków załogi, których utrzymują władze Antigua i Barbuda. 16 marca biuro prasowe rządu premiera Gastona Browne zapowiedziało, że licytacja jachtu Alfa Nero zostanie ogłoszona najpóźniej do końca marca.

Liczący 80 m długości jacht Alfa Nero jest jednostką wyposażoną m.in. w basen, salon fryzjerski oraz w siłownię.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego:  laranik / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości