Test zamiast kwarantanny. Zmiany zasad dla zaszczepionych na Wyspach Brytyjskich

Autor:
mb/ams
Źródło:
PAP

Anglia i Irlandia Północna zmieniły zasady kwarantanny dla osób w pełni zaszczepionych oraz osób poniżej 18. roku życia. Od poniedziałku nie muszą one odbywać 10-dniowej kwarantanny w przypadku kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem. Zamiast tego zalecane jest wykonanie bezpłatnego testu PCR na obecność koronawirusa.

W Anglii zalecane jest wykonanie jednego testu PCR, a w Irlandii Północnej - dwóch. Ponadto osoby, które miały kontakt osobą zakażoną, powinny nosić maseczkę w zamkniętych pomieszczeniach publicznych i ograniczyć kontakty społeczne, zwłaszcza z osobami szczególnie podatnymi na zakażenie. Nie są to jednak wymogi, a zalecenia.

Osoby zaszczepione będą jednak musiały odbyć kwarantannę, jeśli wykonany przez nie test wykaże obecność koronawirusa.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Wielka Brytania - zasady kwarantanny

Zmiana, która weszła w życie, ma znacząco zmniejszyć liczbę osób odbywających kwarantannę. W pierwszej połowie lipca, gdy gwałtownie rosły bilanse wykrywanych zakażeń, wzrastała też liczba osób powiadamianych poprzez aplikację do wykrywania kontaktów o tym, że muszą się udać na kwarantannę. W szczytowym momencie takie alerty w ciągu jednego tygodnia otrzymało w Anglii i Walii prawie 700 tys. osób.

Duża liczba osób wysłanych na kwarantannę powodowała z kolei zakłócenia w pracy wielu firm. Pojawiły się m.in. problemy z dostawami towarów do sklepów czy z transportem publicznym.

Obowiązek kwarantanny dla zaszczepionych w przypadku kontaktu z osobą zakażoną już kilka dni temu został zniesiony w Walii oraz w Szkocji.

Koronawirus w Wielkiej Brytanii

W poniedziałek podano, że w całej Wielkiej Brytanii wykryto w ciągu minionej doby 28 438 tys. nowych zakażeń koronawirusem i stwierdzono 26 zgonów z powodu COVID-19. Bilans zakażeń jest nieco wyższy zarówno w stosunku do tego z niedzieli, jak i sprzed tygodnia, zaś bilans zgonów jest od nich obu niższy.

Od początku epidemii w Wielkiej Brytanii wykryto już prawie 6,3 mln infekcji, z powodu których zmarło 130 979 osób.

Autor:mb/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Matteo Roma / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości