"Merkel ma klucz do rozwiązania greckiego problemu". Będzie kryzysowe spotkanie

Ze świata

commons.wikimedia.org | Tobias KochW naradzie mają też uczestniczyć szefowie klubów parlamentarnych

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zwołała na poniedziałek spotkanie szefów partii politycznych reprezentowanych w niemieckim parlamencie - Bundestagu. Spotkanie w urzędzie kanclerskim w Berlinie ma być poświęcone sytuacji kryzysowej w Grecji. Minister finansów Grecji Janis Warufakis powiedział w wywiadzie dla dziennika "Bild", że klucz do rozwiązania kryzysu wokół Grecji ma kanclerz Niemiec Angela Merkel. Zasugerował, że Ateny mogą zmienić swój negatywny stosunek do propozycji wierzycieli.

W naradzie mają też uczestniczyć szefowie klubów parlamentarnych. Jak pisze agencja dpa, zaplanowane na południe spotkanie ma mieć charakter informacyjny; nie należy spodziewać się żadnych decyzji. Merkel, która jest kanclerzem i równocześnie przewodniczącą CDU, zaprosiła przedstawicieli partii koalicyjnych - CSU i SPD oraz partii opozycyjnych - Lewicy i Zielonych. Na nadzwyczajnym posiedzeniu spotka się po południu ponadto klub parlamentarny rządzących partii chadeckich CDU/CSU. W szeregach chrześcijańskich demokratów od dłuższego czasu narastał sprzeciw wobec pomocy finansowej dla Grecji.

Niemiecka decyzja

Minister finansów Grecji Janis Warufakis powiedział w wywiadzie dla dziennika "Bild", że klucz do rozwiązania kryzysu wokół Grecji ma kanclerz Niemiec Angela Merkel. Zasugerował, że Ateny mogą zmienić swój negatywny stosunek do propozycji wierzycieli. - Szefowie rządów UE muszą działać. Ona (Merkel) jako przedstawicielka najważniejszego kraju posiada klucz. Mam nadzieję, że skorzysta z niego - powiedział Warufakis w rozmowie, która będzie opublikowana w poniedziałkowym wydaniu niemieckiego tabloidu. Fragment wywiadu redakcja udostępniła wcześniej mediom. Szef resortu finansów zaznaczył, że Grecja jest otwarta na nową ofertę wierzycieli, która mogłaby być przedmiotem zapowiedzianego na przyszłą niedzielę referendum. Warufakis zasugerował, że jego rząd mógłby w takim przypadku wycofać swój dotychczasowy sprzeciw wobec postulatów wierzycieli. - Możemy nasze zalecenia w każdej chwili zmienić i zaproponować wyborcom, by głosowali na tak - wyjaśnił grecki polityk. Równocześnie wyjaśnił, że Grecja nie zamierza składać nowych propozycji.

Grecki parlament zgodził się w nocy z soboty na niedzielę na przeprowadzenie 5 lipca referendum w sprawie warunków programu pomocowego, przedstawionych przez międzynarodowych kredytodawców. Premier Grecji Aleksis Cipras wezwał Greków, by w referendum zagłosowali przeciwko proponowanym przez wierzycieli, jego zdaniem w formie ultimatum, warunkom dalszej pomocy dla Grecji.

Grecy nie chcą porozumienia. Będzie referendumTVN24 BiS

Autor: mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: commons.wikimedia.org | Tobias Koch

Raporty: