Merkel: sankcje przeciwko Rosji są konieczne

Ze świata


Kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła w czwartek, że sankcje przeciwko Rosji w związku z Ukrainą będą utrzymane tak długo, jak długo Moskwa nie będzie przestrzegała wartości europejskich.

Kanclerz powiedziała, że dopóki Moskwa nie uszanuje ukraińskiej suwerenności i nie pomoże w zapewnieniu "europejskiego bezpieczeństwa z Rosją, a nie przeciwko Rosji", sankcje pozostaną.

Przed szczytem

- Europa nie może pozwolić i nie pozwoli, żeby Rosja łamała zasady prawa, szacunku i partnerstwa - podkreśliła Merkel w Bundestagu w oświadczeniu rządowym przed udaniem się na szczyt UE do Brukseli.

Nowe sankcje z USA

We wtorek Biały Dom poinformował, że prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama oczekuje, że do końca tygodnia będzie mógł podpisać akt wykonawczy dotyczący nowych sankcji wobec Rosji za jej działania na Ukrainie.

Kongres USA uchwalił "Ukraine Freedom Act", czyli "Ustawę o wolności Ukrainy", w której zwrócił się do Obamy o zaostrzenie sankcji wobec Rosji. Umożliwia ona wprowadzenie nowych restrykcji uderzających w rosyjskie firmy z branży zbrojeniowej oraz w inwestycje w projekty naftowe wymagające nowoczesnych technologii.

- Przewidujemy, że akt będzie gotowy przed końcem tego tygodnia - poinformował we wtorek Josh Earnest, rzecznik Białego Domu

Autor: msz / Źródło: PAP, Reuters