Merkel: euro to coś więcej niż waluta. Porozumienie z Grecją wciąż możliwe

Ze świata


Angela Merkel, kanclerz Niemiec powiedziała w czwartek, że jest jeszcze możliwe osiągnięcie porozumienia pomiędzy Grecją, a jej międzynarodowymi wierzycielami, czyli Komisją Europejską, Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Europejskim Bankiem Centralnym. Zapewniła, że celem Berlina jest pozostanie Aten w strefie euro.

W czasie przemówienia w Bundestagu Merkel stwierdziła również, że wysiłki Niemiec koncentrują się na utrzymaniu Grecji w strefie euro. Kanclerz dodała, że rząd w Atenach musi przystać na wdrożenie zdecydowanych reform.

- Celem niemieckich działań jest pozostanie Grecji w strefie euro. Chcemy, aby mieszkańcy Grecji - tak jak obywatele Irlandii, Hiszpanii, Portugalii i Cypru - otrzymali perspektywę lepszej przyszłości - powiedziała Merkel w oświadczeniu rządowym w parlamencie przed przyszłotygodniowym szczytem Unii Europejskiej.

- Euro to coś więcej niż waluta - miała powiedzieć Merkel cytowana przez Reutersa.

Wciąż możliwe

- Jestem wciąż przekonana, że tam gdzie jest wola znajdzie się też sposób - powiedziała Angela Merkel.

- Jeśli osoby rządzące Grecją znajdą w sobie wolę, to porozumienie z trzema wierzycielami nadal jest możliwe - dodała.

Merkel zastrzegła, że w strefie euro "własna odpowiedzialność i solidarność" są ze sobą powiązane. Pomoc jest uzależniona od własnych wysiłków - podkreśliła kanclerz.

Bez efektów

Trwające od prawie pół roku negocjacje, dotyczące programu ratunkowego dla zagrożonej bankructwem Grecji, wchodzą właśnie w najbardziej krytyczną fazę. Obecny program pomocowy dla Aten wygasa 30 czerwca. W zamian za odblokowanie kolejnej transzy pomocy w wysokości ok. 7,2 mld euro KE, MFW i EBC domagają się od Aten reform strukturalnych. Rząd Aleksisa Ciprasa nie zgadza się jednak na radykalne reformy i cięcia.

Grecja płynie w stronę "niezbadanego terytorium". Oto kluczowe datyTVN24 Biznes i Świat

Autor: msz/gry / Źródło: Reuters, PAP, TVN24bis.pl,

Raporty: