Kandydatka na premiera: legalni imigranci będą mogli zostać

Ze świata

pixabay (CC Public Domain)Nowemu premierowi przypadnie zadanie wynegocjowania warunków, na jakich kraj opuści Unię Europejską.

Andrea Leadsom, jedna z trojga kandydatów na lidera Partii Konserwatywnej i szefa brytyjskiego rządu, powiedziała w czwartek, że w przypadku wygranej zagwarantuje wszystkim legalnym imigrantom mieszkającym w Wielkiej Brytanii prawo do pozostania w kraju.

- Musimy dać pewność różnym grupom w naszym własnym kraju. Pewność co do migracji. Chcemy sprawiedliwej, ale kontrolowanej imigracji, sprawiedliwej dla tych, którzy są już tutaj i sprawiedliwej dla wszystkich talentów ze świata - powiedziała Leadsom na spotkaniu ze swoimi zwolennikami w Londynie. Zapewniła, że ludzie tę pewność dostaną. - Mówię wszystkim, którzy są tutaj legalnie: zapraszamy was do pozostania - dodała kandydatka.

Następcy Camerona

Leadsom jest obecnie ministrem ds. energii w konserwatywnym rządzie Davida Camerona. Na skutek czerwcowego referendum, w którym blisko 52 proc. Brytyjczyków opowiedziało się za wystąpieniem z Unii Europejskiej, premier zapowiedział ustąpienie. Poza Leadsom o schedę po Cameronie ubiegają się minister spraw wewnętrznych Theresa May i minister sprawiedliwości Michael Gove.

We wtorek odbyła się pierwsza tura głosowania wśród posłów Partii Konserwatywnej, w której odpadł były minister obrony Liam Fox. Następnie minister ds. emerytur Stephen Crabb sam wycofał się z rywalizacji i ogłosił, że popiera kandydaturę szefowej MSW, która w pierwszej turze zdobyła połowę głosów i jest uważana za faworytkę wewnątrzpartyjnych wyborów.

Wybory w partii

W czwartek po południu odbędzie się druga i ostatnia tura głosowania konserwatywnych posłów, która wyłoni dwóch kandydatów na lidera partii i zarazem fotel premiera. Spośród tej dwójki wyboru dokona w głosowaniu 150 tys. członków Partii Konserwatywnej. Wyniki zostaną ogłoszone 9 września. Nowemu premierowi przypadnie zadanie wynegocjowania warunków, na jakich kraj opuści Unię Europejską.

Polacy na brytyjskim rynku pracy:

Polacy na brytyjskim rynku pracy

Autor: PMB//ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: pixabay (CC Public Domain)