Amerykański McDonald's stawia na kurczaki bez antybiotyków

Ze świata


McDonald's zamierza wycofać kurczaki, które były faszerowane antybiotykami. Obecnie mięso z nich trafia do 14 tys. restauracji w USA. Jak podkreśliła firma ta zmiana w sposób znaczący wpłynie na przebieg dostaw.

Kurczaki wolne od antybiotyków obecnie stanowią bardzo małą część wszystkich amerykańskich dostaw. - Najprawdopodobniej spowoduje to zakłócenia w zaopatrzeniu restauracji McDonald's i podniesie koszty operacyjne franczyzobiorców - tłumaczy Richard Adams, były franczyzobiorca firmy.

Kurczaki wolne od antybiotyków

Największą z przeszkód było przekonanie producentów, a także firmy pakujące mięso, by zmieniły nawyki dotyczące używania antybiotyków. Ich stosowanie pozwalało na to, że kurczaki były większe i rzadziej chorowały.

Niedawno właściciele amerykańskich restauracji oferujących popularne burrito alarmowali, że nie mogą uzyskać mięsa z kurczaka, wołowiny lub wieprzowiny, które byłoby wolne od antybiotyków. McDonald's nadal będzie jednak kupował kurczaki, przy których hodowli są wykorzystywane antybiotyki jonoforowe dodawane do pasz.

Przejście na wolną od antybiotyków wieprzowinę i wołowinę będzie jeszcze trudniejsze. Wprowadzenie takich zmian jest o wiele prostsze w przypadku zwierząt, które dojrzewają o wiele szybciej. Wyhodowanie do uboju kurczaka zajmuje sześć tygodni. W przypadku wieprza jest to sześć miesięcy. 18 miesięcy w przypadku bydła.

Autor: pp / Źródło: PAP