Amerykanin wydrukował całą Wikipedię. Możesz ją kupić

Ze świata

WikimediaFoundation (CC BY-SA 3.0) / Victor GrigasAmerykanin wydrukował całą Wikipedię. Możesz ją kupić

Amerykanin Michael Mandiberg postanowił wydrukować całą angielską wersję Wikipedii. Składa się na nią 11 594 743 artykułów, posegregowanych w 7473 tomy. - Po sześciu latach pracy, z pomocą moich przyjaciół, stworzyłem książkową wersję Wikipedii - napisał podekscytowany Mandiberg na swoim blogu.

Jak tłumaczy Amerykanin, chciał pokazać ludziom jak wygląda jeden petabajt danych. Część z wydrukowanej Wikipedii można już obejrzeć na wystawie w Denny Gallery na Manhattanie.

- Znajduje się tam 106 tomów - informuje Mandiberg.

Dostępna do kupienia

Jak dodaje, zarówno poszczególne tomy jak i całość książkowej wersji Wikipedii będą dostępne do kupienia.

Cena? Na zakup całości będzie trzeba przeznaczyć 500 tys. dolarów, jeden tom to natomiast koszt rzędu 80 dolarów.

Każdy z 7473 tomów składa się z 700 stron.

Książkowa wersja WikipediiWikipedia (CC BY 3.0) / VGrigas (WMF)

Dodatkowo, wydrukowana encyklopedia składa się także z liczącego 91 tomów spisu treści oraz 36-tomowego indeksu autorów haseł. Autorami angielskiej Wikipedii jest bowiem prawie 7,5 mln osób.

Nie jedyny projekt

Michael Mandiberg przyznał, że sam również bierze udział w tworzeniu wirtualnej encyklopedii. Jak dodał, to nie jedyna rzecz, która łączy go z Wikipedią.

Michael Mandiberg przyznał, że pierwsze edycje Wikipedii zaczął na kilka lat przed startem projektu jej książkowej wersjiWikipedia (CC BY 3.0) / HaeB

Amerykanin jest bowiem profesorem mediów cyfrowych na Uniwersytecie Miejskim w Nowym Jorku. - Podczas prowadzonych przeze mnie zajęć wykorzystuję Wikipedię - zdradził.

Jest także inicjatorem kampanii "Art+Feminism", która ma na celu zwiększenie udziału kobiet wśród redaktorów internetowej encyklopedii, a także poprawy treści wszelkich artykułów dotyczących kobiet i sztuki.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY 3.0) / VGrigas (WMF)