Amazon wygrywa spór z Brukselą o zaległe podatki

Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP
Najbogatsi ludzie na świecie 2021. Lista "Forbesa"
Najbogatsi ludzie na świecie 2021. Lista "Forbesa"TVN24
wideo 2/3
TVN24Najbogatsi ludzie na świecie. Nowa lista "Forbesa"

Amerykański gigant technologiczny Amazon wygrał spór z Komisją Europejską w Sądzie Unii Europejskiej w Luksemburgu, którego przedmiotem była zapłata 250 milionów euro zaległych podatków na rzecz Luksemburga.

Komisja Europejska od 2014 roku prowadziła śledztwo mające ustalić, czy decyzje władz Luksemburga dotyczące podatku dochodowego, który płacił w tym kraju Amazon, stanowią zakazaną przez unijne prawo pomoc publiczną. Zdaniem KE, nielegalne korzyści podatkowe, jakie internetowemu gigantowi przyznawał Luksemburg oszacowane zostały na 250 mln euro.

Komisja poinformowała w październiku 2017 roku, że korzyści przyznane korporacji, pozwalające jej na płacenie mniejszych podatków niż inne spółki, stawiają tę firmę w uprzywilejowanej pozycji wobec przedsiębiorstw, które obliczają swoje zyski zgodnie z zasadami rynkowymi. Unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager poinformowała wówczas, że Amazon "musi teraz zwrócić korzyść podatkową o wartości około 250 mln euro plus odsetki". Jak tłumaczyła, państwo członkowskie nie może przyznać międzynarodowej grupie korzyści, które nie są dostępne dla lokalnych firm. Komisarz oceniła, że w rezultacie decyzji Luksemburga Amazon nie płacił podatków od trzech czwartych swoich zysków. Lokalna firma musiałaby w tej samej sytuacji zapłacić czterokrotnie wyższy podatek niż amerykański koncern.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Decyzja sądu

Według Sądu UE Komisja nie wykazała, że Luksemburg potraktował amerykański koncern w sposób szczególny z naruszeniem zasad pomocy państwa. "Komisja nie udowodniła (...), że nastąpiło nieuzasadnione zmniejszenie obciążenia podatkowego europejskiej spółki zależnej grupy Amazon" – stwierdzili sędziowie UE.

Amazon przyjął orzeczenie z satysfakcją. Firma wskazała, że przestrzegała wszystkich obowiązujących przepisów i nie była preferencyjnie traktowana.

KE poinformowała, że przeanalizuje orzeczenie i podejmie decyzję, czy odwoła się od wyroku do TSUE.

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Amazon

Pozostałe wiadomości