Słynny japoński producent sake zapowiada pierwszą próbę stworzenia tego alkoholu w kosmosie. Jeśli próby zakończą się sukcesem, cena kosmicznego sake też będzie z kosmosu - spodziewa się, że za stumililitrową butelkę będzie trzeba zapłacić równowartość 2,5 miliona złotych.
Firma Asahi Shuzo, produkująca popularną japońską markę sake Dassai, zapłaciła japońskiej agencji kosmicznej (JAXA) za dostęp do modułu eksperymentalnego Kibo, który jest częścią Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). To właśnie tam w "szczególnym środowisku mikrograwitacji" przeprowadzone zostaną testy fermentacji specjalnego napoju, przekazał w piątek CNN.
Alkohol z kosmosu
Jeśli testy zakończą się powodzeniem, powstanie pierwszy alkohol wyprodukowany w kosmosie. Butelka kosmicznej sake o pojemności 100 ml ma kosztować na Ziemi 100 milionów jenów, czyli równowartość ponad 2,5 mln zł. Jak zauważa amerykański portal, standardowa porcja sake to zwykle 80 ml.
- Nie ma stuprocentowej gwarancji powodzenia testów fermentacyjnych - zauważył Souya Uetsuki z firmy Asahi Shuzo, cytowany przez CNN. Wyjaśnił, że warunki panujące w ISS mogą sprawić, że proces fermentacji będzie przebiegał inaczej niż na naszej planecie.
Uetsuki dodał też, że firma ma nadzieję, iż nowy projekt pozwoli zrozumieć proces fermentacji w kosmosie, a co za tym idzie, umożliwić produkcję alkoholu na Księżycu. - W przyszłości, gdy ludzie będą mogli swobodnie podróżować między Księżycem a Ziemią, niektórzy będą odwiedzać Księżyc jako turyści. Celem tego projektu jest opracowanie sake, którą można się delektować na Księżycu - dodał przedstawiciel Asahi Shuzo.
ZOBACZ TEŻ: Przywrócono kontakt z Voyagerem 1
Sake - jak powstaje
Sake to japoński napój alkoholowy powstający w wyniku naturalnej fermentacji. Proces produkcji obejmuje kilka etapów: gotowanie ryżu na parze, mieszanie, fermentację i prasowanie. W trakcie fermentacji wykorzystywane są ryż, woda, drożdże oraz specjalna pleśń ryżowa - koji, która rozkłada skrobię na cukry fermentacyjne. Cały proces wytwarzania trwa około dwóch miesięcy. Aby napój mógł zostać zaklasyfikowany jako japońskie sake, ryż wykorzystywany do produkcji musi pochodzić z Japonii.
Na początku grudnia sake została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości przez Organizację Narodów Zjednoczonych do Spraw Edukacji, Nauki i Kultury (UNESCO) - informowała agencja Associated Press. Na listę trafiły także inne tradycje kulinarne, w tym brazylijski biały ser, karaibski chleb z manioku oraz palestyńskie mydła z oliwy z oliwek.
- Sake uważana jest za dar boski i jest niezbędna w tradycyjnych japońskich ceremoniach oraz wydarzeniach społecznych - tłumaczył Kano Takehiro, ambasador Japonii przy UNESCO. Dodał, że "decyzja UNESCO to hołd dla wiedzy i umiejętności rzemieślniczych związanych z produkcją sake, sięgających niemal tysiąc lat wstecz". Trunek pojawia się także w klasycznej japońskiej literaturze, m.in. w "Opowieści o księciu Genji" z XI w.
ZOBACZ TEŻ: "Dziwne rzeczy" na zdjęciach z kosmosu
Źródło: CNN, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Noriko Hayashi/Bloomberg via Getty Images