To może być jedna z największych transakcji w świecie handlu. Są wstępne rozmowy

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris/ToL
Źródło:
Bloomberg, Reuters
Maciej Witucki o zakazie handlu w niedzieleTVN24
wideo 2/5
TVN24Maciej Witucki o zakazie handlu w niedziele

Kanadyjska firma Alimentation Couche-Tard Inc. - właściciel sieci sklepów wielobranżowych Circle K - rozważa przejęcie francuskiej sieci supermarketów Carrefour - informuje Bloomberg. Wartość transakcji mogłaby wynieść około 20 miliardów dolarów.

Couche-Tard zaznaczył, że rozpoczął wstępne rozmowy z Carrefourem, ale dodał przy tym, że nie ma pewności, iż dojdzie do transakcji.

Wstępna wycena Carrefoura przez Couche-Tard to 20 euro na akcję - informuje Bloomberg. To 29 procent więcej niż wynosiła wartość walorów francuskiej firmy na koniec dnia we wtorek. W środę kurs podskoczył o 13,4 proc. i jest najwyższy od sierpnia 2019 roku - podaje Reuters.

Kapitalizacja kanadyjskiej spółki to 36 miliardów dolarów - pisze Bloomberg.

Firmy wskazują jednak, że jest jeszcze pole do negocjacji ceny.

Couche-Tard i Carrefour

Założona w Montrealu w 1980 roku firma Couche-Tard ma w Ameryce Północnej ponad 9 tys. sklepów, z czego na większości można również zatankować paliwo. Kanadyjska spółka posiadała też w październiku 2020 roku około 2,7 tys. punktów sprzedażowych w Europie - czytamy na Bloombergu.

Dodano też, że Carrefour ma ponad 2,8 tys. supermarketów oraz 703 wielkopowierzchniowe hipermarkety w Europie. Ma też sklepy w Argentynie i Brazylii. Na całym świecie firma zatrudnia około 320 tys. osób.

Pod szyldem Carrefour Polska działa w Polsce ponad 900 sklepów, w tym hipermarkety, supermarkety, sklepy hurtowo-dyskontowe, osiedlowe i specjalistyczne oraz sklepy internetowe. Firma jest również właścicielem 20 centrów handlowych oraz ok. 40 stacji paliw.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Autor:kris/ToL

Źródło: Bloomberg, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: