Miliardowa kara dla giganta e-handlu

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP

Koncern Alibaba został ukarany grzywną 2,8 miliarda dolarów (18,3 miliarda juanów) za naruszenie zasad konkurencji. Agencje prasowe zauważają, że chiński gigant e-commerce będzie musiał zapłacić karę w sytuacji, gdy Komunistyczna Partia Chin (KPCh) zacieśnia kontrolę nad szybko rozwijającą się branżą internetowych technologii.

Przywódcy partyjni są zaniepokojeni dominacją największych chińskich firm internetowych, które rozszerzają swoją działalność na sektor finansowy, usługi zdrowotne i inne newralgiczne obszary. KPCh utrzymuje, że egzekwowanie prawa antymonopolowego, zwłaszcza w branży wysokich technologii, jest w tym roku priorytetem – pisze agencja AP.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Kara dla Alibaby

Koncern Alibaba został ukarany grzywną za "wykorzystywanie swojej dominującej pozycji" w celu ograniczenia konkurencji przez sprzedawców detalicznych, którzy korzystają z jego platform i utrudnianie "wolnego obrotu" towarami – poinformował Państwowy Urząd Regulacji Rynku (SAMR). Jak przekazał urząd, grzywna jest równa 4 proc. całkowitej sprzedaży firmy w 2019 roku opiewającej na 455,712 mld juanów (69,5 mld USD).

Firma oświadczyła, że przyjmuje karę i obiecała, że będzie działać zgodnie z prawem z najwyższą starannością.

Associated Press zwraca uwagę, że nałożona kara to nowe niepowodzenie koncernu Alibaba i jego założyciela miliardera Jacka Ma po listopadowej decyzji regulatorów o zawieszeniu debiutu giełdowego związanej z Alibabą spółki Ant Group o wartości 37 mld dolarów i wszczęciu dochodzenia antytrustowego przeciwko gigantowi e-commerce.

Wcześniej, w październiku 2020 roku, Ma krytykował chińskie państwowe banki i system regulacji finansowej.

Autor:mp/dap

Źródło: PAP