Inwestorzy bez litości dla Ajaksu. Akcje zanurkowały

Ze świata

tvn24bisChcesz zainwestować na giełdzie? Zobacz, co musisz wiedzieć

Akcje Ajaksu notowane na giełdzie w Amsterdamie zanurkowały po porażce w półfinale Ligi Mistrzów. Na drodze wicemistrzów Holandii stanął londyński Tottenham, który wygrał dwumecz w dramatycznych okolicznościach.

W Londynie, w ubiegłym tygodniu, Tottenham przegrał 0:1. W rewanżu, na Johan Cruijff Arena w Amsterdamie, do przerwy gospodarze prowadzili 2:0 i wydawało się, że już nikt nie odbierze im awansu do finału Ligi Mistrzów. A jednak. W drugiej połowie trzy bramki dla Londyńczyków zdobył Brazylijczyk Lucas Moura. Ostatni gol, na wagę awansu, padł w ostatnich sekundach meczu.

Tym samym Holendrzy stracili szansę na awans do finału Ligi Mistrzów po raz pierwszy od 1996 roku.

Jednocześnie Ajax stracił szanse na zarobienie dodatkowych 15 milionów euro premii finansowej, co stanowi około 16 procent przychodów klubu w 2018 roku.

Ajax odpadł w półfinale Ligi Mistrzów

Na te informacje negatywnie zareagowali inwestorzy, którzy pozbywają się akcji wicemistrzów Holandii. Akcje Ajaksu na otwarciu czwartkowych notowań na giełdzie w Amsterdamie traciły na wartości nawet 21 procent.

Później spadki nieco wyhamowały. Około 12 za jedną akcję Ajaksu trzeba było zapłacić 19,60 euro, co stanowiło spadek o ponad 16 procent.

Mimo braku awansu do finału LM, klub z Amsterdamu i tak może zaliczyć ten sezon w europejskich pucharach do niezwykle udanych. Ajax ma zresztą duże szanse na Mistrzostwo Holandii. Bloomberg zwraca uwagę, że wyniki osiągane przez Ajax spowodowały, że wartość akcji klubu w ostatnich 12 miesiącach wzrosła o 52 procent.

Autor: mb / Źródło: Bloomberg, tvn24bis.pl