Airbus z miliardowym kontraktem. Superjumbo polecą do Japonii

Ze świata

EPATrzy Airbusy A380 znajdą się we flocie All Nippon Airways

Gigantyczny kontrakt Airbusa. Jak informują japońskie media, tamtejsze linie lotnicze All Nippon Airways (ANA) podpiszą wkrótce umowę wartą 1,24 mld dolarów na dostawę trzech Airbusów A380. Staną się tym samym pierwszym krajowym przewoźnikiem, który będzie posiadał największe samoloty pasażerskie świata.

Japońskie linie lotnicze planują wprowadzenie samolotów dwupoziomowych na bardzo popularnej wśród turystów trasie z Tokio na Hawaje, którą zgodnie z informacjami Hawajskiej Izby Turystycznej, podróżuje każdego roku około 1,5 mln osób.

Pokonać rywala

Wyższy komfort dla pasażerów nie jest jednak jedynym celem przewoźnika. Głównym jest bowiem pokonanie krajowego rywala - Japan Airlines (JAL).

Ma to nastąpić poprzez obniżenie kosztów transportu w związku z wprowadzeniem Superjumbo.

W 2014 roku All Nippon Airways wyprzedziły wprawdzie Japan Airlines pod względem liczby pasażerów na trasach międzynarodowych, ale jednocześnie w tym samym czasie ANA przegrały walkę o pasażerów na trasie z Tokio na Hawaje.

Przyrost liczby pasażerów podróżujących na tym odcinków za pośrednictwem JAL wyniósł 35 proc., podczas gdy w przypadku ANA było to 20 proc.

Źródła Bloomberga informują ponadto, że zamówienie stanowi tylko część większego planu strategicznego, który zostanie zaprezentowany pod koniec stycznia.

Doniesienia te w rozmowie telefonicznej z agencją potwierdził rzecznik ANA Ryosei Nomura, ale jednocześnie odmówił komentarza na temat umowy z europejskim producentem. W tej sprawie milczy także rzecznik Airbusa Justin Dubon.

Inni próbowali

Doświadczenia Airbusa z japońskimi przewoźnikami nie są jednak najlepsze.

Jak przypomina bowiem "The Japan Times", linie lotnicze Skymark Airlines już w 2011 roku podpisały umowę z Airbusem na dostawę sześciu odrzutowców A380, chcąc tym samym stać się pierwszym przewoźnikiem w kraju, który wprowadził do swojej floty nowoczesne samoloty pasażerskie.

Kontrakt został jednak ostatecznie anulowany ze względu na opóźnienia w płatności zaliczek. To w konsekwencji spowodowało ogromne problemy finansowe linii Skymark.

Airbus A380 na lotnisku w Warszawie:

Autor: mb/gry / Źródło: Bloomberg, The Japan Times

Źródło zdjęcia głównego: EPA