Po zniesieniu sankcji masowo kupują samoloty

Ze świata

Bochenek: Airbus może wziąć udział w kolejnym przetargu na śmigłowcePolskie Radio
wideo 2/6

Airbus poinformował, że na salonie lotniczym w Le Bourget pod Paryżem otrzymał od dwóch irańskich towarzystw lotniczych zamówienia na łącznie 73 samoloty pasażerskie.

Eksploatujące połączenia krajowe i regionalne Zagros Airlines podpisały memorandum w sprawie zakupu 20 Airbusów A320neo i ośmiu A330neo, natomiast przewoźnik Iran Airtour taki sam dokument dotyczący 45 maszyn A320neo. Po zniesieniu w ubiegłym roku międzynarodowych sankcji w następstwie ograniczenia programu nuklearnego Iran już wcześniej zamówił 100 samolotów pasażerskich u Airbusa, 80 u jego rywala Boeinga i 20 turbośmigłowych maszyn ATR, ale realizację tych kontraktów mogą utrudnić problemy z ich sfinansowaniem.

Konkurencja

Boeing otrzymał w Le Bourget zamówienie na 30 samolotów 737 MAX dla irańskiego towarzystwa Aseman Airlines. Dzięki dużemu zainteresowaniu klientów tą nową wersją modelu 737 Boeing wyraźnie wyprzedził Airbusa pod względem liczby zamówień uzyskanych na tegorocznym salonie Le Bourget. Amerykański koncern podał w czwartek, że zgromadził wiążące bądź wstępne zamówienia na 571 samolotów łącznej katalogowej wartości 74,8 mld dolarów. Na rynku powszechnym zjawiskiem jest jednak udzielanie przez przemysł lotniczy swym klientom znacznych upustów cenowych. Dotychczasowy portfel zamówień Airbusa z kończącego się w niedzielę salonu Le Bourget to 326 samolotów za 40 mld dolarów.

Autor: ps/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP