Airbus deklaruje, że zrezygnuje z importu tytanu z Rosji

Autor:
/ToL
Źródło:
PAP
Airbus Beluga odleciał z lotniska Chopina
Airbus Beluga odleciał z lotniska Chopina
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.plAirbus Beluga odleciał z lotniska Chopina

Airbus "w ciągu miesięcy" zrezygnuje z importu rosyjskiego tytanu - zadeklarował dyrektor wykonawczy Airbus Air and Space Michael Schoellhorn. Rosja jest największym producentem tego metalu, który ma strategiczne znaczenie dla przemysłu lotniczego - wyjaśnia Reuters.

- Wdrożyliśmy proces uniezależniania się od Rosji w kwestii tytanu. Zajmie to miesiące, ale nie lata - wyjaśnił Schoellhorn, który zarządza działem koncernu Airbus zajmującym się obronnością i techniką lotniczą.

- Nie mogę podać precyzyjnej daty; to stosunkowo skomplikowany proces, związany z certyfikacją i wszystkim innym, czego wymaga lotnictwo, ale to się wydarzy - zapewnił.

W poszukiwaniu innych źródeł

Airbus poinformował też, że stara się znaleźć alternatywne źródła tytanu.

Import tytanu z Rosji nie jest objęty sankcjami nałożonymi na Moskwę po jej agresji na Ukrainę, jednak rywal Airbusa, Boeing, poinformował już, że zawiesił import rosyjskiego tytanu.

Według źródeł z branży lotniczej Boeing zwiększył zakupy tytanu w USA i Japonii, ale jednocześnie stara się znaleźć innych dostawców.

W kwietniu Airbus ogłosił, że objęcie sankcjami tytanu byłoby szkodliwe dla przemysłu lotniczego, a jednocześnie nie przyniosłoby większych szkód rosyjskiej gospodarce.

Autor:/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Skycolors / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości