Agencja ratingowa się myliła. Wypłaci gigantyczne odszkodowanie

Obama ujawnia nowy budżet
TVN24 Biznes i ŚwiatObama ujawnia nowy budżet

W ramach ugody sądowej agencja ratingowa Standard & Poor's (S&P) wypłaci władzom USA 1,38 mld dolarów jako odszkodowanie za świadome zawyżanie prezentowanych im ocen walorów hipotecznych - poinformował we wtorek właściciel S&P, spółka McGraw Hill.

Zawarta z ministerstwem sprawiedliwości USA ugoda dotyczy ocen wydawanych w latach w latach 2004-2007, kiedy to nieustannie rosły notowania oferowanych przez banki papierów wartościowych opartych na wierzytelnościach hipotecznych. Jak się okazało, aprobowane przez agencje ratingowe rynkowe ceny tych walorów były znacznie zawyżone, co legło u podstaw kryzysu finansowego z 2008 roku.

Poza ministerstwem sprawiedliwości USA z cywilnoprawnymi pozwami przeciwko S&P w tej sprawie wystąpiły także prokuratury generalne 19 stanów i stołecznego Dystryktu Kolumbia, jak również kalifornijski fundusz emerytalny pracowników sektora publicznego Calpers. Ich opiewające na łącznie 5 mld roszczenia uzasadniano świadomym zaniżaniem przez S&P faktycznego poziomu ryzyka inwestycyjnego związanego z nabywaniem przedstawionych do oceny walorów.

Dolarysxc.hu

W ramach ugody znacznie zmniejszono wysokość żądanych rekompensat - ostatecznie ministerstwo sprawiedliwości i władze stanowe otrzymają po 687,5 mln dolarów, a Calpers 125 mln. Jak się wskazuje, powstała w ten sposób łączna kwota 1,38 mld dolarów jest i tak mniejsza od odnotowanych w 2013 roku wpływów S&P czyli 2,27 mld dolarów.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | Matt H. Wade

Pozostałe wiadomości