Grecki rating leci w dół. Krok niżej jest już tylko bankructwo

edb4cde3-93dd-4a1f-bbcc-efa0789a0af0

Agencja ratingowa Fitch obniżyła swą ocenę wiarygodności kredytowej Grecji o jeden stopień z CCC do CC, uzasadniając to załamaniem się negocjacji z wierzycielami i ogłoszeniem kluczowego dla przyszłości kraju referendum - poinformowano we wtorek wieczorem.

Rating ten jest o jeden stopień wyższy od poziomu, w którym według agencji Fitch niewypłacalność jest nieunikniona. W poniedziałek inna agencja ratingowa Standard and Poor's obniżyła notę Grecji do CCC-.

Ryzyko opuszczenia eurolandu

W komunikacie Fitch napisał, że "załamanie się negocjacji między greckim rządem a wierzycielami znacznie zwiększyło ryzyko tego, że Grecja nie będzie w stanie spłacać swych długów w ciągu najbliższych miesięcy". Ponadto w związku z ogłoszeniem referendum w sprawie warunków międzynarodowego wsparcia rośnie ryzyko wyjścia kraju ze strefy euro - uważa agencja. Z kolei wicepremier Jannis Dragasakis oświadczył w greckiej telewizji państwowej ERT, że Grecja zwróciła się do Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) o odroczenie do listopada spłaty 1,6 mld euro, należnej do wtorku do północy.

Grecja na skraju bankructwa. Co dalej?
Grecja na skraju bankructwa. Co dalej?

Autor: km / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości