Ze świata

Były prezydent, senatorowie, deputowani. Śledztwo wokół afery korupcyjnej zatacza coraz szersze kręgi

Ze świata

petrobras.com.b Według federalnych prokuratorów, afera korupcyjno-łapówkarska Petrobras, czołowego koncernu brazylijskiego, jest największą tego rodzaju w historii Brazylii

Brazylijski Sąd Najwyższy wyraził w piątek zgodę na objęcie śledztwem w sprawie afery korupcyjnej w państwowym koncernie energetycznym Petrobras czołowych polityków. Wśród podejrzanych znaleźli się: były prezydent oraz 12 senatorów i 22 deputowanych.

Według federalnych prokuratorów, afera korupcyjno-łapówkarska Petrobras, czołowego koncernu brazylijskiego, jest największą tego rodzaju w historii Brazylii.

Setki milionów

Prokuratorzy ustalili, że w ciągu minionych 10 lat największe firmy budowlane i inżynieryjne Brazylii zapłaciły co najmniej 800 mln dolarów byłym członkom zarządu koncernu w zamian za kontrakty, których wartość sztucznie zawyżano. Prowadzono też na szeroką skalę "pranie brudnych pieniędzy" pochodzących z niewiadomych źródeł oraz inną przestępczą działalność. Petrobras kontrolujący przedsiębiorstwa naftowe i energetyczne w 18 krajach w Azji, Afryce, Ameryce Północnej i Południowej oraz w Europie, miał stracić na tej przestępczej działalności 4 mld dolarów. Koncern zatrudnia ponad 80 tys. osób a jego zysk w roku 2012 wyniósł, według oficjalnych danych, 11 mld dolarów. 64 proc. udziałów w Petrobras należy do państwa.

Tylko Sąd Najwyższy

Zgodnie z brazylijskim prawem, osoby piastujące urzędy pochodzące z wyboru mogą być sądzone jedynie przez Sąd Najwyższy. Śledztwem objęto byłego prezydenta a obecnego senatora Fernando Collora, który w 1992 r. został zmuszony do ustąpienia w związku z innym skandalem korupcyjnym. Ponadto na liście podejrzanych, opublikowanej przez prokuratora generalnego Rodrigo Janota, znaleźli się m. in. przewodniczący Senatu Renan Calheiros, przewodniczący (spiker) Izby Deputowanych Eduardo Cunha, senator rządzącej Partii Pracujących (PT) Gleisi Hoffmann i były minister górnictwa i energetyki Edison Lobao. Lista obejmuje łącznie nazwiska 54 wpływowych osób ze świata polityki i biznesu. Calheiros i Cunha są członkami Partii Demokratycznego Ruchu Brazylijskiego (PMDB), która wraz z Partią Pracujących uczestniczy w koalicji rządowej prezydent Dilmy Rousseff.

Autor: mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: petrobras.com.b

Pozostałe wiadomości