Afera Panama Papers. Europejskie banki pod lupą

Ze świata

ShutterstockOskarżenia związane z aferą Panama Papers padły pod adresem banków z Norwegii, Szwecji i Austrii

Norweski bank DnB, szwedzka Nordea oraz austriackie Hypo Landesbank Vorarlberg oraz Raiffeisen Bank International mogły pomagać klientom w zakładaniu kont w rajach podatkowych - podała agencja Reuters, powołując się na informacje krajowych nadzorców finansowych. Te doniesienia to pokłosie afery Panama Papers.

Jak podaje agencja Reuters Urząd Nadzoru Finansowego Norwegii poinformował, że norweski bank DnB mógł pomagać klientom zakładać spółki w rajach podatkowych na Seszelach. Nadzór zażądał też wyjaśnień od banku.

"Takie działania mogą przyczynić się do osłabienia zaufania do banków i całego sektora finansowego" - podał w oświadczeniu szef FSA Morten Baltzersen. Również austriacki regulator rynków finansowych bada, czy Hypo Landesbank Vorarlberg oraz Raiffeisen Bank International nie złamały prawa dotyczącego walki z praniem brudnych pieniędzy poprzez oferowanie usług kredytowych swoich klientom. Rzecznik regulatora poinformował, że zbada, czy procedury związane z międzynarodowymi transakcjami były przestrzegane. Podkreślił, że jeśli będzie to koniecznie, to zgłosi sprawę organom ścigania. Podobny zarzut postawił bankowi Nordea również szwedzki regulator, który oskarżył instytucję finansową o to, że pomagała swoim klientom w zakładaniu kont bankowych w rajach podatkowych. Szwedzka Komisja Nadzoru Finansowego swoje zarzuty podpiera na dokumentach ujawnionych w aferze Panama Papers. - Traktujemy to bardzo poważnie - powiedział Christer Furustedt z szwedzkiej Komisji Nadzoru Finansowego.

Panama Papers

Informacje agencji Reuters to pokłosie wiadomości ujawnionych w tzw. aferze Panama Papers, w której Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych ujawniło informacje pochodzące z potężnego wycieku tajnych danych z kancelarii Mossack Fonseca z siedzibą w Panamie. Dziennikarskie dochodzenie w tej sprawie trwało blisko rok. Ujawnione informacje dotyczą tysięcy klientów kancelarii, która specjalizowała się w tworzeniu spółek w rajach podatkowych. Dane sięgają roku 1976. Na liście są nazwiska głów państw, urzędników, sportowców i biznesmenów z całego świata.

Autor: msz/ / Źródło: Reuters,

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock