Afera korupcyjna w Petrobras. Szwajcaria blokuje miliony na kontach Brazylijczyków

Ze świata

Felix0101 / WikipediaAfera korupcyjna w Petrobras - Szwajcaria blokuje brazylijskie konta

Szwajcarskie sądy zablokowały na kontach bankowych należących do Brazylijczyków 800 mln dolarów (706 mln euro), co do których istnieje przypuszczenie, że mogą należeć do osób zamieszanych w afery korupcyjne związane z brazylijskim koncernem naftowym Petrobras.

- W wyniku ponad 60 dochodzeń sądowych zablokowano około 800 milionów dolarów USA - oświadczył szwajcarski prokurator generalny Michael Lauber, który od pewnego czasu współpracuje ściśle z brazylijskim prokuratorem generalnym Rodrigo Janotem.

"Skomplikowane dochodzenia"

W lutym i marcu decyzją władz sądowych łącznie 190 milionów dolarów z tej kwoty zostało odblokowanych i przekazanych na rzecz poszkodowanych w Brazylii. W czwartek biuro szwajcarskiego prokuratora generalnego zakomunikowało, że operacji tej dokonano we współpracy z brazylijską prokuraturą generalną "w prowadzeniu skomplikowanych dochodzeń dotyczących afery (korupcyjnej) Petrobrasu".

Ustawiane przetargi

Dochodzenia w kwestii rozgałęzionej afery korupcyjnej w Petrobrasie, który jest największym przedsiębiorstwem państwowym w Ameryce Łacińskiej, mają wiele wątków. Objęły one zarówno wysokich urzędników państwowych, jak i właścicieli prywatnych przedsiębiorstw budowlanych, które realizowały kontrakty dla koncernu w drodze "ustawianych" przetargów. Dochodzenia dotyczą wysokich urzędników związanych zarówno z rządzącą w koalicji z innymi siłami centrolewicową Partią Pracujących, jak i prawicowymi formacjami politycznymi, co potwierdza endemiczny charakter zjawiska korupcji w Brazylii i wielu innych krajach Ameryki Łacińskiej.

Autor: ag / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Felix0101 / Wikipedia