Megafuzja na rynku piwa coraz bliżej. Transakcja warta 68 mld funtów

Ze świata

Największa piwowarska firma na świecie, AB InBev za około 68 mld funtów zgodziła się kupić jednego ze swoich największych rywali - koncern SABMiller

Największa piwowarska firma na świecie, AB InBev zgodziła się kupić jednego ze swoich największych rywali, koncern SABMiller za około 68 mld funtów. Po ogłoszeniu tego porozumienia, do sfinalizowania transakcji pozostały już tylko formalności, a powstała spółka będzie kontrolowała jedną trzecią produkcji piwa na całym świecie.

AB InBev, który posiada marki znanych piw np. Budweisera, Stella Artois, czy Corona zapłaci 44 funtów za akcję, poinformowały firmy we wtorkowym oświadczeniu. Na mocy transakcji w posiadanie AB InBev wejdą także marki Peroni i Grolsch, dając mu tym samym kontrolę nad połową akcji SABMiller.

Inwestorzy reagują na dzisiejsze doniesienia. Na początku poniedziałkowych notowań akcje SABMiller na londyńskiej giełdzie rosną o prawie 9 proc.

Akcje SABMiller w ostatnich trzech dniachstooq.pl

To może być największa transakcja dotycząca brytyjskiej firmy w historii.

Przyspieszenie

Po latach spekulacji negocjacje nabrały realnych kształtów pod wpływem spowolnienia w ważnych gospodarkach Chin oraz Brazylii. Niewątpliwym bodźcem był również 20-procentowy spadek akcji SABMiller w ostatnich miesiąca, co stwarzało warunki do obniżenia kosztów transakcji.

Eksperci przyznają, że ewentualne połączenie gigantów wzmocni ich pozycję w Ameryce Południowej i Meksyku, które pozostają jednymi z najbardziej dochodowych rynków.

Do finalizacji transakcji brakuje jednak jeszcze kilku formalności.

Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Wielkiej Brytanii, AB InBev ma czas do godz. 17 w najbliższą środę, by złożyć formalną ofertę. Ale firmy będą czyniły starania o przedłużenie terminu do 28 października. Jak argumentują, by mieć więcej czasu na sformalizowanie umowy.

Istnieją jednak pewne zapisy na wypadek niepowodzenia akwizycji. AB InBev zgodził się zapłacić 3 mld dol. w przypadku, gdyby nie udało się uzyskać zgody od organów regulacyjnych i akcjonariuszy na przejęcie SABMiller.

Nowe przedsiębiorstwo zostanie utworzone w Belgii.

Znane w Polsce

Obie firmy posiadają w swoim portfolio marki, które znają polscy miłośnicy złotego trunku.

W portfelu SABMiller, którego akcje znajdują się w posiadaniu rodziny Kulczyków, znajdują się m.in. marki Tyskie, Lech, Żubr, Dębowe, czy Pilsner. Natomiast do najbardziej znanych nad Wisłą marek AB InBev należą piwo Beck's, Budweiser, czy Franziskaner.

Zobacz piwny rurociąg w Czechach.

Piwny rurociąg w CzechachReuters

Autor: mb / Źródło: Bloomberg