Kosmiczny śmieciarz i policjant ds. cyberprzestępczości. Oto 10 zawodów przyszłości

Ze świata

NASA, Shutterstock, TeslaOto lista dziesięciu zawodów przyszłości

Technologia wypiera miliony tradycyjnych miejsc pracy, sprawdzamy więc na jakie umiejętności będzie zapotrzebowanie w przyszłości. Jaki krajobraz wyłoni się w przyszłości na rynku pracy? Na jakie studia powinni wybrać się dzisiejsi uczniowie? W co inwestować? Oto lista dziesięciu zawodów, które będą cieszyły się największym powodzeniem w najbliższej dekadzie.

"Irish Independent" przygotował zestaw dziesięciu zawodów jutra na podstawie nowego raportu Expert Group on Future Skills Needs (EGFSN), czyli grupy ekspertów doradzającej irlandzkiemu rządowi w zakresie rynku pracy. EGFSN prognozuje kontynuację silnego popytu na analizę danych i związanych z nimi umiejętności w całej gospodarce do 2020 r. Wskazuje też ma potencjał drzemiący w tzw. sharing economy (biznesy oparte na współdzieleniu dóbr, usług dzięki wykorzystaniu np. aplikacji w smartfonach) podkreślając, że sprawdzianem dla tego typu firm są dziś działania startupów jak Uber czy Airbnb.

1. Astronauci sprzątający śmieci

Problem śmieci w przestrzeni musi zostać rozwiązany. Tych jest ogrom i zagrażają na przykład satelitom telekomunikacyjnym. Naukowcy planują uruchomienie ogromnej satelity "Pac-Man" w przestrzeni, której zadaniem będzie ich posprzątanie, a specjalnie przygotowani astronauci powinni być gotowi do pracy w ciągu pięciu lat.

2. Śledczy do spraw cyberprzestępczości

Będą w niedalekiej przyszłości cieszyli się ogromnym popytem, staną się oni kluczem do rozwiązania coraz częstszych cyberprzestępstw. W ich wyniku firmy i osoby prywatne już dziś tracą miliony dolarów, a często wystarczy jeden e-mail, by dokonać włamania do komputerów i wykraść cenne dane. Zdaniem autorów prognozy, detektyw do spraw cyberprzestępczości potrafiący odkrywać cyberoszustwa i cyberterroryzm będzie zarabiał w przyszłości duże pieniądze.

3. Wirtualny asystent

Wirtualny asystent (VA) jest zwykle przedsiębiorcą działającym na własny rachunek, który z domu zapewnia zdalne wsparcie administracyjne i techniczne dla klientów. Nastąpi gwałtowny wzrost zapotrzebowania na korzystanie z tego typu obsługi zewnętrznych asystentów, ponieważ firmy już teraz walczą o obniżanie kosztów.

4. Kontroler ruchu lotniczego dronów

Era latania wkracza na kolejny poziom. Szwajcarski system pocztowy testuje nową usługę dostaw przy użyciu dronów jako kurierów. Tymczasem DHL już używa dronów do automatycznego i regularnego dostarczania paczek do wysp na Morzu Północnym. A kolejce ustawiają się kolejni. Amazon, Google i inni są bowiem w trakcie rozwoju usług kurierskich wykorzystujących drony. Nie ma wątpliwości, że na kontrolerów ruchu lotniczego dronów będzie duże zapotrzebowanie.

5. Inżynier fotoniki

Fotonika to najprościej ujmując rozwinięcie elektroniki z zastosowaniem fotonów zamiast elektronów. Globalny przemysł jest w trakcie transformacji przez fotonikę i inne sposoby wykorzystania światła, w taki sposób, by stały się także możliwe do przetwarzania przez elektronikę. Przyrządy chirurgiczne, komputery do szybkiej komunikacji, pomiary zanieczyszczeń - wszystkie będą polegać na fotonice. A dla inżynierów w tym obszarze już dziś jest ogromne pole do popisu.

6. Projektant samochodów Tesli

Misją koncernu Tesla Motors jest przyspieszenia światowej transformacji w kierunku zrównoważonego transportu. Koncern przewodzi innowacjom w dziedzinie samochodów elektrycznych i już teraz produkuje samochody osobowe. Kolejnym wyzwaniem będą jednak samochody ciężarowe.

7. Analityk danych

Zbiory danych już teraz są duże, ale nie ma wątpliwości, że nadal będą się powiększały. Ciągłe innowacje w mocy obliczeniowej komputera, chmura do przechowywania i statystyczne oprogramowanie dramatycznie podnoszą dokładność analizy podczas gdy jednocześnie obniżają koszty. Nie obejdzie się jednak bez czynnika ludzkiego. To on będzie bowiem kluczem dla firm będących w stanie zrozumieć i zarabiać pieniądze z gromadzonych danych. Przed analitykami danych ciekawe czasy.

8. Analityk danych medycznych

Zdalne monitorowanie stanu pacjenta jest jedną z dziedzin, na który ogromny wpływ będą miały przenośne urządzenia technologicznego. Służba medyczna będzie mogła zbierać więcej danych na temat pacjentów i ich stanu, co pozwoli na szybszy, bardziej dokładny proces diagnozowania i leczenia.

9. Patolog obliczeniowy

Prognozuje się, że do 2030 roku liczba zachorowań na raka na całym świecie wzrośnie do 21,7 mln, a liczba zgonów do 13 mln. Będzie trzeba zatem szukać nowych rozwiązań w medycynie, aby wyjść na przeciw chorobie. Takim rozwiązaniem ma być tzw. patologia obliczeniowa (C-Path) będzie lepiej od ludzi analizowała i oceniała obrazy związane z rakiem. Czynnik ludzki w tym przypadku nadal pozostanie jednak kluczowy.

10. Przedsiębiorcy w sektorze "dzielenia się" usługami

Tacy rynkowi gracze jak Uber, Airbnb, Nimber i TaskRabbit nadal będą przekształcać prywatny sektor gospodarki. Poprzez skupienie się na małych obszarach zadań, takich jak sprzątanie, montaż, czy drobne naprawy domowe, tzw. ubodzy pracownicy będą mogli wzbogacić się znacznie szybciej.

Astronauta, to najlepiej rokujący zawód na przyszłość, ostatnio głośno było także o sałacie wyhodowanej w kosmosie. Materiał "Faktów" TVN:

Autor: mb / Źródło: Irish Independent, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: NASA, Shutterstock, Tesla