Tak żyje większość mieszkańców świata: za 10 dol. dziennie

Ze świata

Aktualizacja:
Shutterstock71 proc. światowej populacji żyje za mniej niż 10 dolarów dziennie

Klasa średnia, która napędza gospodarki, jest raczej obietnicą niż rzeczywistością - wynika z raportu Pew Research Center. Amerykański think tank porównał dochody w 111 krajach w latach 2001-2011 i stwierdził, że pomimo, iż jej wielkość na całym świecie podwoiła się osiągając 13 proc. w 2011 roku, to nadal jest to niewiele w globalnej skali. A co gorsza, aż 71 proc. populacji żyje za mniej niż 10 dolarów dziennie.

Inaczej niż w Stanach Zjednoczonych, gdzie klasa średnia w ostatnich latach znalazła się w tarapatach, silny wzrost gospodarczy w krajach rozwijających się pomógł w zmniejszaniu się ubóstwa i rozwinął klasę średnią na całym świecie - czytamy w raporcie. Ale to zaledwie krok na drabinie globalnego rozwoju - podkreśla Rakesh Kochhar z Pew.

Kto żyje za ile?

Pew Research Center definiuje ubóstwo jako życie poniżej dwóch dolarów dziennie w przypadku czteroosobowej rodziny. Natomiast gospodarstwa domowe o niskich dochodach to takie, które żyją za 2-10 dolarów dziennie. Z kolei przedstawiciele klasy średniej żyją za 10-20 dolarów dziennie. Gwałtowny spadek ubóstwa zaobserwowano w Indiach. Poziom ubóstwa spadł tam do 20 proc. w 2011 roku z 35 proc. zaledwie 10 lat wcześniej. Ale większość z tych ludzi przesunęło się do grupy o niskich dochodach, a klasa średnia ledwo drgnęła. W Afryce stopa ubóstwa spadła z 40 proc. do 39 proc., ale wzrost zarobków miał miejsce głównie wśród osób o niskich dochodach. W Chinach szybki wzrost gospodarczy poszerzył szeregi klasy średniej, zwiększając ją do 18 proc. populacji w 2011 roku. Poziom ubóstwa w Państwie Środka spadł z 41 do 12 proc. Mimo to 2/3 chińczyków znajduje się w grupie osób o niskich dochodach. Klasa średnia rośnie też w niektórych krajach Europy Wschodniej, np. na Białorusi i w Rumunii, ale także w Ameryce Południowej, w takich krajach jak Argentyna i Brazylia.

Oczywiście większość - 87 proc. - przedstawicieli klasy średniej żyje w Europie i w USA, choć tu jej wielkość spadła do 63 proc. w 2011 roku z 76 proc. dekadę wcześniej.

Autor: tol / Źródło: CNN Money

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock