Korki uderzają w biznes. Ponad pół miliarda euro strat

Ze świata

Korki kosztują nas coraz więcej TVN24 BiS
wideo 2/4

Na sumę 585 milionów euro oszacowano w 25 miastach we Włoszech roczne straty firm spowodowane przez korki uliczne. Najwięcej, bo aż 200 mln euro traci biznes w Rzymie.

Z badań przeprowadzonych przez wiodącego producenta GPS-ów wynika, że korki we włoskich miastach wydłużają średnio jazdę samochodem o jedną czwartą, czyli o około 24 minuty. W Wiecznym Mieście jazda trwa dłużej o 40 proc., co w skali roku oznacza prawie 7 dni dłużej.

Koszt zatorów

Na podstawie dokładnych obliczeń ustalono, że z powodu ulicznych zatorów koszt użytkowania pojazdu wzrasta przeciętnie o 3,75 euro dziennie. Pod względem natężenia ruchu największy jest on w Palermo na Sycylii, gdzie kierowcy tracą na dojazd o 43 procent czasu więcej. Straty tamtejszych firm szacuje się na prawie 40 milionów euro rocznie.

Coraz gorzej

Odnotowano też, że w ciągu ostatnich 9 lat poziom ruchu w miastach nie zmniejszył się. Sytuacja w Rzymie, Neapolu, Mediolanie i Turynie pogorszyła się w porównaniu z poprzednim rokiem. - W Palermo, Rzymie i Mesynie ruch osiągnął niepokojący poziom - podkreślił ekspert Marco Federzoni, analizując dane.

Autor: msz//bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wikimedia.org/Blackcat/(CC BY-SA 3.0)