50 najbardziej innowacyjnych gospodarek świata. Polska awansowała

Ze świata

shuterstockPolska znalazła się na 23. pozycji w rankingu innowacyjności

Korea Południowa jest liderem rankingu Bloomberg Innovation Index. W tegorocznej klasyfikacji wyłoniono 50 najbardziej innowacyjnych gospodarek. Polska uplasowała się na 23. miejscu, co oznacza awans o 2 oczka.

Ranking Bloomberg Innovation Index ocenia zdolność gospodarek do budowania innowacyjności.

Korea Południowa liderem

Korea Południowa - liderka innowacyjności - zgarnęła najlepszą notę w następujących kategoriach: udział przemysłu w tworzeniu PKB oraz poziom szkolnictwa wyższego. To duża liczba studentów oraz absolwentów nauk ścisłych sprawiły, że kraj uplasował się wysoko w rankingu. Gorzej Koreańczycy radzą sobie z produktywnością. Wydajność pracowników z tego państwa można uznać za przeciętną, bo pod tym względem zajęli dopiero 39. pozycję. Natomiast w kategorii wydatki na badania i rozwój Korea zajmuje wysokie, drugie miejsce. Również "zagęszczenie firm sektora nowoczesnych technologii" oraz liczba zarejestrowanych patentów pozwoliły Koreańczykom na wdrapanie się na podium. Natomiast "koncentracja badaczy" została sklasyfikowana na 6. miejscu. Ogólna nota, jaką zdobyła ojczyzna Samsunga to 91,31. - Najwyższe miejsce należy się państwu, które inwestuje mnóstwo pieniędzy w rozwój nowych technologii i kształci całkiem pokaźną liczbę światowych inżynierów. Jednak dyskusje na temat Korei Południowej toczą się raczej w kontekście tego, jak gospodarka może zyskać na zwrocie z innowacji - twierdzi Marcus Noland z Peterson Institute for International Economics w Waszyngtonie, badający Koreę Północną oraz Południową. Nowe pomysły w Dolinie Krzemowej przekładają się na rozkwit start-upów, które z kolei przyczyniają się do rozwoju gospodarki USA. Marcus Noland podkreśla, że na koreańskim podwórku wygląda to nieco inaczej. - Jeśli jesteś naukowcem lub inżynierem w Samsung Electronics i masz jakieś genialne pomysły, nie rzucasz pracy i nie rozwijasz swoich pomysłów, nie łączysz się z inwestorami, by założyć własną firmę. Ale rozpoczynasz karierę menedżerską wewnątrz Samsunga - tłumaczy Noland. Sami Koreańczycy także są świadomi tych instytucjonalnych czynników, które ograniczają ich innowacyjne podejście, jak wskazuje Noland.

Polska awansuje

Polska wspięła się dwa oczka wyżej i uplasowała na 23. pozycji w tegorocznej edycji rankingu, uzyskując łącznie 71,64 punkty (dla porównania najwyżej notowana Korea Południowa otrzymała 91,31, a ostatni w rankingu Kazachstan dostał 48,48). Biorąc pod uwagę wydatki na badania i rozwój, Polska zajęła 36. miejsce, udział przemysłu w tworzeniu PKB oceniono na 17. pozycję, a produktywność - 28. Całkiem nieźle jest w kategorii, która ocenia "zagęszczenie firm z sektora nowoczesnych technologii" - tu Warszawa zajęła 14. miejsce. Ocena poziomu szkolnictwa wyższego dała 26. pozycję. Klasyfikacja wykazała, że brakuje wciąż badaczy, ponieważ ich "koncentracja" pozycjonuje kraj poniżej średniej. Natomiast pod względem rejestracji patentów Polska zajęła 21. miejsce. Nasz południowy sąsiad - Czechy uplasował się 8 oczek niżej - na 31. pozycji, zdobywając łącznie 64,32 punkty. Węgry natomiast zajęły 30. miejsce (64,66 punkty). Niemcy są wysoko, tuż za koreańskim liderem - na drugim miejscu (85,54 punktu). Pojawienie się wśród 50 największych gospodarek świata "może oznaczać pobudzenie wzrostu w dłuższym terminie” - wskazuje Bloomberg.

Innowacyjność to wyższy standard życia

- Jeśli gospodarka jest naprawdę innowacyjna, przy innych czynnikach niezmienionych, będzie szła w kierunku wyższego wskaźnika produktywności, a to z czasem idzie w parze z rosnącymi standardami życia - powiedział Jay Bryson, ekonomista z Wells Fargo Securities LLC w Charlotte (Północna Karolina). - Ciasta wystarczy dla każdego - dodaje. Największa gospodarka na świecie - USA zajęła 8. pozycję w rankingu, a druga co do wielkości - Chiny uplasowała się na 21. miejscu. Jay Bryson uważa, że jest to uzasadnione. Mimo że jest to olbrzymi rynek, to wciąż jednak należy do grupy krajów rozwijających się. A technologie są przez Chińczyków raczej kopiowane, niż tworzone.

Podział na północ-południe

Klasyfikacja ilustruje podział na bogatą Północ i uboższe Południe. Afryka znajduje się w ogonie globalnej gospodarki - Tunezja zajmuje 46. miejsce a Maroko - 48. Ameryka Łacińska reprezentowana przez Argentynę trafiła na pozycję 49. Na najbardziej innowacyjną „dziesiątkę” składają się gospodarki europejskie (sześć) czy azjatyckie (trzy). Początkowo ranking obejmował 200 gospodarek, następnie został skrócony do 84 pozycji. Aktualnie Bloomberg publikuje klasyfikację dla 50 najbardziej innowacyjnych krajów.

Bloomberg Innovation Index 2016

Źródła, które posłużyły do stworzenia rankingu Bloomberg Innovation Index to: Bloomberg, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Bank Światowy, Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, Światowa Organizacja Własności Intelektualnej, Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Bloomberg Innovation Index 2016Bloomberg

W tegorocznej edycji wzięto pod uwagę siedem równo wartościowanych kategorii, których punkty są sumowane i składają się na notę od 0 do 100. Klasyfikacja analizuje następujące kategorie: udział wydatków na badanie i rozwój w PKB, udział przemysłu w tworzeniu wartości dodanej per capita, produktywność, zagęszczenie lokalnych firm z sektora nowoczesnych technologii, poziom szkolnictwa wyższego, liczbę badaczy i naukowców oraz zarejestrowanych patentów.

Wyborcze obietnice dotyczące innowacyjności pod lupą ekspertów. "Kierunkowo brzmią one dobrze"TVN24 BiS

Autor: ag//km / Źródło: Bloomberg

Źródło zdjęcia głównego: shuterstock