Ze świata

Kuwejt kupuje caracale. Polska nadal negocjuje z Francuzami offset

Ze świata

TVN24 Biznes i ŚwiatW kwietniu 2015 r. w przetargu na 50 wielozadaniowych śmigłowców dla wojska polski resort obrony zakwalifikował do końcowego etapu śmigłowiec H225M Caracal

Francja podpisała kontrakt z Kuwejtem na sprzedaż 30 wielozadaniowych śmigłowców Caracal produkowanych przez koncern Airbus Helicopters. Według Paryża transakcja jest warta ponad 1 mld euro. Polska może kupić 50 takich śmigłowców, obecnie negocjuje z Francuzami offset.

Porozumienie jest elementem strategicznego partnerstwa między obydwoma państwami, które należą do międzynarodowej koalicji walczącej z dżihadystycznym Państwem Islamskim.

Dobre relacje z Kuwejtem

W wypowiedzi telefonicznej dla Agencji Associated Press francuski minister obrony Jean-Yves Le Drian ocenił, że podpisanie umowy "to rezultat wspólnej pracy producentów, dyplomatów i wojskowych" w czasie negocjacji. - Z Kuwejtem zawsze mieliśmy relacje pełne zaufania, prawdziwe partnerstwo, które sięga wielu lat wstecz - dodał minister. W kwietniu 2015 r. w przetargu na 50 wielozadaniowych śmigłowców dla wojska polski resort obrony zakwalifikował do końcowego etapu śmigłowiec H225M Caracal produkcji Airbus Helicopters. Podpisanie kontraktu, wartego ok. 13,3 mld zł, zależy od wyniku toczących się obecnie w resorcie gospodarki negocjacji offsetowych.

Autor: tol//ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Biznes i Świat

Pozostałe wiadomości