100 miliardów funtów dla Brytyjczyków? Rząd szykuje dopłaty do rachunków

Autor:
jr/ToL
Źródło:
PAP

Około 100 miliardów funtów może wynieść nowy rządowy pakiet pomocowy dla brytyjskich gospodarstw domowych, odczuwających skutki rosnących cen energii - wskazuje Polski Instytut Ekonomiczny. Według analityków ogłoszone wsparcie może być jednym z pierwszych działań premier Elizabeth Truss. Wciąż dyskutowane są źródła, z których ten wydatek miałby zostać pokryty.

Polski Instytut Ekonomiczny zwrócił uwagę, że Wielka Brytania, jak inne kraje Europy, boryka się ze skutkami pandemii, inflacją, kryzysem energetycznym, na co nakładają się konsekwencje brexitu. Oceniono, że nowa brytyjska premier Elizabeth Truss staje przed wyzwaniem przeprowadzenia kraju przez trudny gospodarczo czas.

Pakiet wsparcia: rządowe dopłaty do rachunków za energię

Analitycy PIE przewidują, że jednym z pierwszych działań nowej premier, nominowanej na urząd 4 września 2022 roku, będzie ogłoszenie kolejnego pakietu wsparcia dla gospodarstw domowych odczuwających skutki rosnących cen energii. "Program ma polegać na rządowych dopłatach do rachunków za energię. Dzięki dopłatom rządu przeciętny roczny koszt energii w gospodarstwach domowych nie powinien przekroczyć 2,5 tysiąca funtów" - wskazano w analizie zamieszczonej w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE".

Wyjaśniono, że nie oznacza to, że zostanie wprowadzony dokładnie taki limit, ale że w wyniku dopłat przeciętny rachunek nie powinien być wyższy. Dodano, że bez wprowadzenia programu przeciętny łączny koszt energii (ogrzewanie i energia elektryczna) wzrósłby w Wielkiej Brytanii z ok. 1,9 tysięcy funtów do ponad 3,5 tysięcy funtów.

Źródła finansowania pakietu

Według analizy PIE wstępne obliczenia sugerują, że rządowe wsparcie może wynieść ok. 100 miliardów funtów, ale ostateczna kwota zależeć będzie od realnych zmian cen na rynkach energetycznych i zapotrzebowania na surowce.

"Wciąż dyskutowane są źródła, z których ten wydatek miałby zostać pokryty. Najczęściej mówi się o emisji nowego długu i skierowaniu środków do spółek energetycznych, które pokrywałyby koszty niższych rachunków" - zaznaczono.

Są też propozycje, by wsparcie to było następnie "zwracane w formie specjalnego podatku nakładanego na energię po wyjściu z obecnego kryzysu". Jak podkreślił PIE, zapowiedzi emisji dodatkowego długu łączą się w wypowiedziach pani premier i jej otoczenia z deklaracjami obniżania podatków. To pokłosie słów z czasu partyjnej kampanii wyborczej, gdy pani premier zapowiadała, że planuje "zerwać z ortodoksją myślenia i działania administracji rządowej, w tym utartymi ścieżkami działania rządu w sferze gospodarki". Wyjaśniono w analizie, że dlatego zwiększaniu wydatków ma towarzyszyć obniżanie podatków, a nie ich podnoszenie.

Pomysły Truss: "nadto optymistyczne"

Była minister spraw zagranicznych zapowiada odwrócenie reform podatkowych wprowadzonych przez Rishiego Sunaka, którego pokonała w prawyborach partyjnych. Główne zapowiedzi dotyczą zniesienia wprowadzonego w ubiegłym roku wyższego podatku na opiekę zdrowotną i społeczną (wycofanie się ze wzrostu stawek składek na ubezpieczenie społeczne o 1,25 pkt. proc.) oraz anulowania planowanych podwyżek podatku od przedsiębiorstw, które mogą kosztować prawie 30 miliardów funtów rocznie.

Drugim z pomysłów, według doniesień mediów poważnie rozważanym przez otoczenie nowej pani premier, jest zmiana progu dochodu, od którego obowiązuje 40-proc. podatek.

"Wprowadzenie tej zmiany oznaczałoby, że zarabiający między 12,5 tysięcy a 80 tysięcy funtów płaciliby 20-proc. podatek. Obecnie stawka 40-proc. obowiązuje od ok. 50 tysięcy funtów" - wskazano w analizie PIE. Nie jest jednak pewne, czy uda się połączyć wydatki kryzysowe z obniżką podatków.

"Truss zapowiada co prawda odejście od restrykcyjnych zasad fiskalnych poprzedników, ale jednocześnie analitycy wskazują, że dotychczasowe zapowiedzi bazują na niezaktualizowanych prognozach fiskalnych, a więc są nadto optymistyczne" - ocenia PIE. Analitycy instytutu przypomnieli, że przepisy nakładają na brytyjskiego ministra finansów obowiązek zamówienia w ciągu jednego okresu fiskalnego dwóch analiz finansowanych ze środków publicznych, ale z niezależnej agencji odpowiedzialności budżetowej (Office for Budget Responsibility). W trwającym obecnie okresie budżetowym nie zrealizowano jeszcze takiej oceny.

Czytaj więcej Unijny plan na kryzys energetyczny

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:jr/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości