Kawa nie pomaga? Dziesięć sposobów, aby się skupić

Ze świata

pixabay (CC 0 1.0)Jak poprawić koncentrację?

Każdy z nas miewa dzień, w którym nie może się skupić na pracy. Myślenie o niebieskich migdałach w czasie, kiedy powinniśmy wykonywać swoje obowiązki może się dla nas źle skończyć. Dlatego warto sprawdzić, co zrobić, aby być skupionym cały dzień.

1. Ogranicz wielozadaniowość

Osoby, które skutecznie wykonują wiele obowiązków jednocześnie mogą wydawać się świetnymi pracownikami. Jednak są efektywni tylko na krótką metę. Z badań wynika, że po pewnym czasie wielozadaniowcy gorzej wykonują zadania, które wymagają od nich skupienia i zapamiętywania.

2. Medytuj

Otaczający nas świat wytwarza tak wiele bodźców, że wystarczająco zajmują one nasz umysł, który ma w efekcie problem z koncentracją. Badania pokazują, że wystarczy 20 min medytacji dziennie, aby uzyskać lepsze wyniki w zadaniach analitycznych.

3. Ćwicz regularnie

Ćwiczenia fizyczne są nie tylko dobre dla organizmy, ale korzystnie wpływają na działalność naszego mózgu. Naukowcy udowodnili, że osoby, które regularnie ćwiczą mają lepszą pamięć. Nie miewają też takich problemów z koncentracją.

4. Zrób listę

W skupieniu się na swoich obowiązkach pomaga tzw. lista rzeczy do zrobienia. Pozwala ona ustalić nasze priorytety na każdy dzień, a także ułatwia organizację czekających nas zadań. Co ważne lista działa też motywująco. Kiedy bowiem "odhaczymy" już część wyznaczonych wcześniej celów, to zyskujemy energię do tego, aby także spełnić pozostałe.

5. Rób przerwy

Oczywiście oglądanie w pracy śmiesznych filmików o słodkich kotach może nie spodobać się naszemu szefowi, ale tak naprawdę będzie to działanie na jego korzyść. Wszystko przez to, że oglądając zabawne wideo na chwilę odrywamy się od pracy i odpoczywamy. Takie małe przerwy mogą być zbawienne dla naszej koncentracji i efektywności.

6. Nie bierz pracy do domu

Obowiązki zawodowe powinniśmy zamykać w służbowej szafce i nigdy nie zabierać ich do domu. Kiedy postępujemy inaczej i pracujemy w domu lub chociażby myślimy o pracy po jej godzinach, to nigdy nie odpoczywamy. Następnego dnia nie czujemy się wypoczęci i pracujemy gorzej.

7. Wyśpij się

Jednym z głównych objawów bezsenności jest słaba koncentracja. Niewyspany pracownik zawsze będzie mniej efektywny od tego, który ma dużo energii, bo przespał całą noc.

8. Znajdź ciche miejsce

Pracując w otwartej przestrzeni biura zwykle ciężko o ciszę. Dlatego jeśli potrzebujesz pilnie dokończyć ważne zdanie, to powinieneś znaleźć ciche miejsce, gdzie bez problemu będzie można skoncentrować się na pracy, a nie na plotkach z życia naszego współpracownika.

9. Pracuj offline

Jeśli nie możesz się skoncentrować, a pilnie musisz dokończyć projekt to wyłącz internet. To właśnie w sieci jest milion stron, nieprzeczytanych powiadomień, czy ważnych wiadomości od znajomych, które musisz natychmiast przeczytać. Kiedy będziesz offline skupisz się na tym, co powinieneś robić, czyli pracy.

5. Pij kawę

Jeśli czujesz się wykończony zrób małą kawę - to też oczywiście może pomóc. Badania pokazują, że umiarkowana ilość kofeiny może przyczynić się do zwiększenia koncentracji, szczególnie wśród osób, które są zmęczeni. Jednak z kawą - jak każdą używką - trzeba uważać. Jeśli przesadzimy, to zbyt duża ilość kofeiny zmniejszy naszą zdolność koncentracji.

Autor: msz/gry / Źródło: Business Insider,

Źródło zdjęcia głównego: pixabay (CC 0 1.0)