Najbardziej wartościowe kluby w Europie. Zmiana lidera

Ze świata

Nie Real czy Barcelona. Najbardziej wartościowy klub świata jest z USAtvn24bis
wideo 2/3

Real Madryt to najbardziej wartościowy klub piłkarski w Europie - wynika z analizy firmy audytorskiej KPMG. Królewscy wyceniani są na 3,224 miliarda euro. Hiszpański klub wyprzedził najbardziej znane marki z Anglii i Niemiec - Manchester United i Bayern Monachium.

Raport KPMG obejmuje sezony 2016-17 oraz 2017-18. Uwzględnia m.in. takie aspekty jak rentowność, prawa do transmisji, popularność, potencjał sportowy i wartość stadionu.

Zmiana na szczycie

W opublikowanym rok temu raporcie na pierwszym miejscu znajdował się Manchester United. Teraz na czoło wysunął się Real Madryt, spychając Czerwone Diabły na pozycję wicelidera. Hiszpański klub zwiększył swoją wartość o jedną dziesiątą w dużej mierze dzięki dwóm triumfom w Lidze Mistrzów w analizowanym okresie.

Na najniższy stopień podium wskoczył regularnie dominujący w Niemczech Bayern Monachium. W ostatnim sezonie Bawarczycy z Robertem Lewandowskim w składzie po raz siódmy z rzędu wygrali Bundesligę.

Na czwarte miejsce spadła Barcelona, która świetnie radzi sobie w rozgrywkach ligowych, ale podobnie jak Bayern nie łączy tego w ostatnich kilku latach z sukcesami na arenie międzynarodowej. Choć na zwycięstwo w Lidze Mistrzów czeka krócej (cztery lata) niż mistrz Niemiec (sześć lat).

W analizie wzięto pod uwagę 32 czołowe europejskie kluby. Zestawienie zostało zdominowane przez kluby z Anglii, których w samej pierwszej dziesiątce znalazło się sześć, a w 32 - dziewięć. Anglicy odpowiadają za 43 proc. wartości całego zestawienia.

W tym roku, na ponad miliard euro wyceniono 13 klubów, czyli o jeden więcej niż w 2018 roku.

Po raz pierwszy wśród najbardziej wartościowych klubów znalazły się szkocki Celtic oraz hiszpański Villareal. Z zestawienia wypadły grająca w Primera Division Valencia oraz tureckie Fenerbahce.

10 najbardziej wartościowych klubów w Europie:

1. Real Madryt - 3,224 mld euro 2. Manchester United - 3,207 mld euro 3. Bayern Monachium - 2,696 mld euro 4. Barcelona - 2,676 mld euro 5. Manchester City - 2,46 mld euro 6. Chelsea - 2,227 mld euro 7. Liverpool - 2,095 mld euro 8. Arsenal - 2,008 mld euro 9. Tottenham - 1,697 mld euro 10. Juventus - 1,548 mld euro

Autor: kris//bgr / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock