Zyskujemy na dobrych relacjach z Niemcami. Dzięki temu rośnie nasze PKB

Z kraju

TVN24 BiSPolska gospodarka zyskuje na dobrych relacjach z Niemcami

Nawet 25 proc. PKB - tyle dla polskiej gospodarki znaczą kontakty z Niemcami. Wymiana handlowa z naszymi zachodnimi sąsiadami wynosi 78,9 mld euro. Natomiast wartość eksportu polskich towarów do Niemiec wyniosła w zeszłym roku 42,6 mld euro.

Wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej Bartosz Kownacki odniósł się w niedzielę w programie "Kawa na ławę" do słów niemieckich polityków, którzy grożą Polsce sankcjami. Wiceminister zasugerował, że polsko-niemieckie relacje gospodarcze mogą zostać osłabione.

Bez Niemiec?

- Jesteśmy zainteresowani współpracą z państwami Europy Zachodniej i Stanami Zjednoczonymi, i na szczęście nie musimy za każdym razem korzystać z tego, co oferują koncerny niemieckie - mówił Bartosz Kownacki. Kownacki, dopytywany przez Bogdana Rymanowskiego, czy jest to groźba wstrzymania się z zawieraniem kontraktów z niemieckimi koncernami powiedział, że "trzeba ocenić, czy mamy do czynienia z wybrykami i ekscesami poszczególnych polityków niemieckich, czy rząd niemiecki uważa, że demokracja w Polsce jest zagrożona i będzie stosował pewne mechanizmy".

- Jeżeli będzie je stosował to trudno oczekiwać, że strona polska będzie udawała, że nic się nie dzieje - zaznaczył.

Największy inwestor zagraniczny

Wymiana handlowa między Niemcami a Polską warta jest 78,9 mld euro. Wśród największych niemieckich spółek, które inwestują w naszym kraju znajdują się m.in. Volkswagen, Comerzbank, Bayer, Allianz i Opel. Z kolei polskie firmy obecne na niemieckim rynku to m.in. Orlen, Comarch, Solaris, Asseco i Grupa Azoty.

Kownacki: Niemcy jako ostatni w Europie mają prawo się odezwaćtvn24

Autor: msz//km / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24BiŚ /