Z kraju

Handlowy gigant zamknie nawet kilkanaście dużych sklepów

Z kraju

Minister Henryk Kowalczyk o podatku handlowym
Trójka Polskie RadioMinister Henryk Kowalczyk o podatku handlowym

Zysk netto grupy Eurocash w 2016 roku spadł. Firma planuje restrukturyzację formatu sklepów Eurocash Cash&Carry i ciągu dwóch lat może zamknąć do 17 takich placówek, z czego w najbliższym czasie zamknie trzy.

Zysk netto Eurocash rok do roku spadł o 17,5 procent, do 190,02 mln zł. Z kolei przychody grupy wzrosły rok do roku o 4,4 proc., do 21,2 mld zł.

Spółka tłumaczy, że wzrost przychodów związany był głównie z rozwojem sprzedaży do klientów zrzeszonych w sieciach franczyzowych oraz partnerskich.

Sieci handlowe

Wzrosły też wydatki związane ze strategicznymi projektami prowadzącymi do wzmocnienia pozycji niezależnych detalistów w Polsce.

Na koniec grudnia 2016 r. sieć handlu hurtowego grupy obejmowała 190 hurtowni Cash & Carry, do sieci Delikatesów Centrum należało 1086 supermarketów, natomiast sieć "Abc" obejmowała 8605 lokalnych sklepów spożywczych. W sieciach franczyzowych i partnerskich Eurocash Dystrybucja zrzeszonych było 4750 sklepów.

Zarząd Eurocashu podjął decyzję, że w I kw. 2017 r. zostaną zamknięte trzy placówki Cash&Carry, po czym zostanie przeprowadzona analiza sprzedaży oraz zachowań klientów formatu.

"Po analizie efektów, z każdym kolejnym kwartałem podejmowana będzie decyzja o ewentualnym zamknięciu kolejnych placówek. Zarząd Eurocash oczekuje, że w ciągu 2 lat maksymalna liczba potencjalnych zamknięć nie będzie większa niż 17 placówek Cash & Carry" - poinformowała spółka w raporcie.

Liczba sklepów franczyzowych Delikatesy Centrum ma w 2017 roku wzrosnąć o ok. 80 placówek.

Autor: MS / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości