TVN24 Biznes | Z kraju

Zwolnienie lekarskie. ZUS przypomina o ważnym obowiązku

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/ToL
Źródło:
PAP
Rzecznik MZ: Blisko 300 tysięcy rozmów z niezdecydowanymi. Osiem procent rejestruje się na szczepienieTVN24
wideo 2/4
TVN24Rzecznik MZ: Blisko 300 tysięcy rozmów z niezdecydowanymi. Osiem procent rejestruje się na szczepienie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina o tym, by podać lekarzowi adres, pod którym będziemy przebywać w czasie chorobowego, gdy idziemy na zwolnienie lekarskie. W przypadku zmiany miejsca pobytu należy w ciągu trzech dni poinformować o tym pracodawcę i ZUS.

ZUS zwrócił uwagę, że w trakcie urlopu nad morzem lub w górach zdarzają się sytuacje, w których możemy ulec wypadkowi lub zachorujemy, a kontuzja lub choroba zatrzyma nas na dłużej w danym miejscu, odległym od naszego stałego zamieszkania.

W związku z tym, należy pamiętać, że jeśli będziemy korzystać ze zwolnienia lekarskiego należy podać lekarzowi wystawiającemu e-ZLA (elektroniczne zwolnienie lekarskie) taki adres, pod którym będziemy przebywać w trakcie rekonwalescencji.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Zwolnienie lekarskie

Nie tylko choroba na wyjeździe uzasadnia pilnowanie prawidłowego adresu zamieszkania na zwolnieniu lekarskim. - To nie są odosobnione przypadki, w których w systemie e-ZLA podany jest adres zameldowania inny niż stałe miejsce zamieszkania pacjenta. Dlatego już w tracie wizyty w gabinecie lekarskim, przy wystawieniu e-zwolnienia, to chory powinien przekazać lekarzowi wystawiającemu e-ZLA, pod jakim adresem będzie przebywał podczas choroby. To właśnie ten adres powinien znaleźć się na zwolnieniu lekarskim - wskazał Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy ZUS.

Wskazanie prawidłowego adresu pobytu w czasie zwolnienia lekarskiego umożliwi przeprowadzenie kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich. Żebrowski podkreślił, że jest to bardzo istotne, bo nieusprawiedliwiona nieobecność chorego w domu w trakcie kontroli może być przyczyną odmowy prawa do wypłaty zasiłku chorobowego. - Zdarzają się też takie sytuacje, gdy pacjent w trakcie choroby uświadamia sobie, że potrzebuje pomocy innych i przenosi się na przykład do rodziców, którzy w tym czasie będą się nim opiekować. Nic nie stoi na przeszkodzie, by to zrobić, ale trzeba pamiętać o pewnych obowiązkach względem ZUS i pracodawcy - wyjaśnił rzecznik.

- Gdy już po wystawieniu e-zwolnienia, chory zmienia miejsce pobytu, musi poinformować o nowym adresie swojego pracodawcę oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ma na to trzy dni od wystąpienia tej okoliczności - zaznaczył Żebrowski.

Kontrola

ZUS wskazał, że kontrolę wykorzystywania zwolnień lekarskich ma prawo przeprowadzić nie tylko Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ale uprawnieni płatnicy składek, którzy wypłacają zasiłki. Chodzi o pracodawców, którzy zatrudniają powyżej 20 osób.

Kontrola polega na sprawdzeniu, czy zwolnienie wykorzystywane jest prawidłowo, tzn. czy chory wykorzystuje zwolnienie lekarskie zgodnie z jego przeznaczeniem i stosuje się do zaleceń lekarza, a nie np. pracuje, remontuje mieszkanie, czy wykonuje inne prace, które mogłyby wydłużyć powrót do zdrowia.

Autor:mb/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock