TVN24 Biznes | Z kraju

Zwolnienia grupowe w sieci handlowej. Pracę ma stracić ponad 2500 osób

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Pierwszy sklep socjalny w Warszawie
Pierwszy sklep socjalny w WarszawieTVN24
wideo 2/8
TVN24Pierwszy sklep socjalny w Warszawie

Tesco Polska poinformowało o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych, które obejmą ponad 2500 pracowników. Spółka wyjaśnia, że ma to związek "z wygaszaniem kolejnych procesów biznesowych i operacyjnych".

O zwolnieniach w Tesco informował wcześniej portal wiadomoscihandlowe.pl. "Wynika to z konieczności optymalizacji zatrudnienia w sklepach konwertowanych do formatu Netto, ale również z decyzji o zamknięciu przed końcem października br. ponad 40 sklepów Tesco. (...) Proces zwolnień grupowych potrwa do 31 marca 2022 r." - potwierdzili w odpowiedzi na pytania TVN24 Biznes przedstawiciele Tesco.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Dodano, że "o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych poinformowany został właściwy urząd pracy", a "informacja ta trafiła również do organizacji związkowych, z którymi prowadzone są konsultacje w zakresie warunków zwolnień".

"Wierzymy, że będą one przebiegać w atmosferze dialogu. Pracownikom objętym procesem zwolnień grupowych przysługują świadczenia zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa pracy. Niemniej ostateczny zakres pakietu świadczeń zostanie przedstawiony pracownikom po zakończeniu procesu konsultacji z organizacjami związkowymi" - podkreślono.

Przejęcie Tesco Polska

W marcu prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na przejęcie Tesco Polska przez Salling Group, który jest właścicielem sklepów Netto. Pod koniec marca spółka Tesco Polska poinformowała o rozpoczęciu restrukturyzacji, w wyniku której w sumie ponad 1200 osób zostanie objętych procesem zwolnień grupowych.

Transakcja obejmuje 301 sklepów, 14 stacji paliw, siedzibę główną i centra dystrybucyjne. Całkowita wartość przedsiębiorstwa ustalona w ramach transakcji wynosi 900 mln zł (równowartość 181 mln funtów).

Jak informowano, Salling Group planuje przekształcić nabyte sklepy Tesco w Netto nie później niż w ciągu 18 miesięcy od zakończenia transakcji. Netto Polska, która prowadzi wcześniej 386 sklepów w naszym kraju, po sfinalizowaniu procesu przejęcia znajdzie się w czołówce krajowych detalistów.

PAP/Maciej Zieliński

Autor:kris/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości