Zwolnienia w dużym banku. Pracę może stracić ponad tysiąc osób

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Mateusz Morawiecki o frankowiczachTVN24
wideo 2/6
TVN24Mateusz Morawiecki o frankowiczach

Bank Pekao poinformował o planowanej restrukturyzacji zatrudnienia. W jej wyniku pracę ma stracić maksymalnie 1110 osób, a zmiana warunków zatrudnienia ma dotyczyć nie więcej niż 1250 osób. Bank rozpoczyna w tej sprawie konsultacje ze stroną społeczną.

Przedstawiciele Banku Pekao wskazali w środowym komunikacie, że restrukturyzacja zatrudnienia to "kontynuacja działań rozpoczętych w związku z realizacją strategii banku skoncentrowanej na poprawie efektywności".

Jak dodali, restrukturyzacja zatrudnienia jest też efektem obecnych trendów rynkowych w sektorze bankowym, w którym cyfryzacja usług i procesów znacznie przyspieszała.

"Planowana w Banku Pekao restrukturyzacja zatrudnienia jest efektem m.in. przyspieszenia digitalizacji sektora bankowego w Polsce i na świecie. Pekao jako jedna z najprężniej rozwijających się instytucji finansowych w kraju kładzie duży nacisk na rozwój technologii, rozwiązań IT i upraszczanie procesów, aby pozostać bankiem konkurencyjnym i wpisującym się w oczekiwania klientów" - czytamy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Bank Pekao planuje zwolnienia

Jednocześnie zapewniono, że bank przygotował pakiet ochronny dla osób objętych procesem i przystępuje do jego negocjacji ze stroną społeczną. Przedstawiciele Banku Pekao przekazali, że związki zawodowe zostały już poinformowane o planowanych zmianach.

"Przystąpienie do konsultacji ze stroną społeczną ma na celu osiągnięcie porozumienia w kwestii liczby osób i zakresu zwolnień, czasu w jakim mają zostać zrealizowane, a także pakietu świadczeń gwarantowanych w ramach odpraw dla pracowników objętych procesem restrukturyzacji" - wyjaśniono.

Przekazano, że negocjacje będą odbywały się zgodnie z ustawą z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Rozmowy potrwają do 23 marca tego roku.

Bank Pekao obsługuje ponad 5,5 mln klientów. Na początku roku Bank Pekao przejął Idea Bank.

Zwolnienia w bankach

Pod koniec ubiegłego roku informowaliśmy, że BNP Paribas Bank Polska zakończył negocjacje ze związkami zawodowymi dotyczące zasad przeprowadzenia zwolnień grupowych. Jak mogliśmy przeczytać w komunikacie banku redukcja zatrudnienia miała się rozpocząć 1 stycznia 2021 roku i potrwa do 31 grudnia 2023 roku. Ma objąć nie więcej niż 800 pracowników.

W październiku wdrażanie planu oszczędnościowego zapowiedziały władze Grupy Santander. Redukcja zatrudnienia ma przynieść 1 miliard euro oszczędności. Santander Bank Polska zamierza do końca 2022 roku zwolnić do 2 tys. osób, czyli około 19 procent wszystkich zatrudnionych w banku.

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock