Zwolnienia grupowe w dużym banku. Pracę straci prawie tysiąc osób

Z kraju

Sadowski o spadku dostępności kredytówTVN24 BiS
wideo 2/6

Zarząd banku Pekao podjął uchwałę o zamiarze zwolnień grupowych i rozpoczęciu konsultacji w tej sprawie - poinformował w czwartek po południu bank. Chodzi o zwolnienie "maksymalnie" 950 osób.

Bank ma zamiar zwolnić prawie 1000 osób, a kolejnym 620 osobom zmienione zostaną warunki zatrudnienia - podał bank w komunikacie. Restrukturyzacja odbędzie się w okresie od 25 kwietnia 2019 r. do 31 października 2019 r.

Konsultacje ze związkami

Zarząd powiadomił zakładowe organizacje związkowe o przyczynach zamierzonego grupowego zwolnienia. Zwrócił się do organizacji związkowych o przystąpienie do konsultacji. "Zarząd Banku powiadomi urząd pracy o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych w Banku" - napisano w komunikacie.

Bank podał, że opublikuje kolejny komunikat w sprawie zwolnień grupowych po zakończeniu wymaganych prawem konsultacji z organizacjami związkowymi. Będzie w nim też zawarta informacja o szacowanej wysokości rezerwy związanej z restrukturyzacją zatrudnienia w Banku, która w całości obciąży wynik Banku.

"Ostateczne dane w zakresie wysokości zawiązanej rezerwy oraz wpływu restrukturyzacji zatrudnienia na wyniki finansowe Banku zostaną podane w sprawozdaniach finansowych Banku" - podkreślono w komunikacie.

Bank Pekao jest częścią grupy PZU - największej grupy finansowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Od 1998 roku bank obecny jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie - notowany w ramach indeksu WIG20, należy do grona pięciu największych spółek polskiej giełdy.

Zwolnienia także w innych bankach

Na początku roku o planowanych zwolnieniach grupowych poinformował Santander Bank Polska. Do końca roku bank planuje zwolnić 1400 pracowników. W komunikacie podano, że wysokość kosztów redukcji zatrudnienia szacuje na 70-90 milionów złotych i utworzy z tego tytułu rezerwę restrukturyzacyjną.

Pod koniec ubiegłego roku także BGŻ BNP Paribas poinformowało o planowanych zwolnieniach grupowych. Do 2020 roku mają one objąć do 2,2 tys. pracowników.

Bank wyjaśniał w komunikacie, że zwolnienia grupowe związane są z przejęciem części Raiffeisen Bank Polska przez bank BGŻ BNP Paribas.

Autor: mmh

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock