Z kraju

Związkowcy z JSW zwolnieni dyscyplinarnie. "Doszło do złamania regulaminu pracowniczego"

Z kraju

tvn24Grupa JSW jest jednym z największych pracodawców w Polsce. Łącznie zatrudnia ok. 35 tys. osób, w tym 26 tys. w Jastrzębskiej Spółce Węglowej.

Dziesięciu szefów związków zawodowych kopalni Budryk - należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej - dostało wypowiedzenia dyscyplinarne. Powodem ma być wspieranie protestu w Kompanii Węglowej - podaje “Dziennik Zachodni”. Jak informuje TVN24 rzeczniczka JSW Katarzyna Jabłońska-Bajer, doszło do złamania regulaminu pracowniczego.

Rzeczniczka podkreśla, że zarząd JSW wysłał do 10 pracowników (szefów związków zawodowych kopalni Budryk) pismo z pytaniem o zwolnienie. Taki krok w przypadku zwolnienia - pytanie do związków - przewidują procedury. Związkowcy mają trzy dni na odpowiedź. Jako powód podano wspieranie protestu w Kompanii Węglowej. Doszło do złamania regulaminu pracowniczego, pracownicy byli namawiani przez związkowców do strajku podziemnego, który ostatecznie podjęło kilka osób - informuje Katarzyna Jabłońska-Bajer.

Dokument do związków

Z dokumentu zatytułowanego “Zawiadomienie związku zawodowego o zamiarze rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia”, do którego dotarł “Dziennik Zachodni” czytamy: “W dniach 14,15,16 stycznia 2015 r. na terenie zakładu górniczego JSW SA KWK Budryk pracownik organizował, kierował lub dokonywał czynności i zaniechań polegających na prowadzeniu nielegalnej akcji protestacyjnej pod ziemią”. Dokument mówił, że “nielegalność akcji protestacyjnej” polegała m.in. na tym, że protest przeprowadzono bez zachowania procedur wynikających z ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych pracy”. Złamane miały też zostać przepisy dotyczące bezpieczeństwa. Według gazety związkowcy zapowiedzieli, że złożą pozew do Sądu Pracy.

Akcja protestacyjna w Kompanii Węglowej spowodowana była ogłoszeniem przez rząd planu naprawy dla tej spółki. W pierwotnej wersji zakładał on wygaszenie czterech kopalń, później w toku negocjacji został zmieniony. Ostatecznie podpisano porozumienie, w ramach którego zwiększono osłony socjalne dla pracowników i zrezygnowano z likwidacji kopalń.

Zdecydują o strajku

W poniedziałek rozpoczęło się w JSW dwudniowe referendum, w którym pracownicy spółki mają zdecydować, czy chcą rozpocząć akcję protestacyjną. Pytanie, na które odpowiadają górnicy, brzmi: "Czy jesteś za podjęciem akcji protestacyjno-strajkowych, mających na celu wycofanie się zarządu JSW z uchwał i decyzji, które pozbawiają pracowników dotychczasowych warunków pracy, płacy i świadczeń pracowniczych?". Wyniki mają być znane we wtorek wieczorem lub środę rano. Związkowcy są przekonani, że załoga opowie się za podjęciem protestu.

Plan oszczędnościowy

W ubiegłym tygodniu zarząd JSW przedstawił publicznie plan oszczędnościowy, konieczny by – jak mówił prezes Jarosław Zagórowski – trwale poprawić kondycję firmy. JSW wypowiedziała trzy porozumienia zbiorowe zawarte ze związkami zawodowymi. Chce m.in. zamrożenia płac w 2015 r., zmniejszenia deputatu węglowego oraz rezygnacji z dopłat do zwolnień lekarskich czy uzależnienia wypłaty czternastej pensji od zysku firmy. Czternastka za 2014 r. miałaby być rozłożona na raty. Kolejne propozycje to niepodnoszenie wynagrodzeń w 2015 r. i rezygnacja z dopłat do zwolnień chorobowych – zgodnie z kodeksem pracy pracownikowi przysługuje wówczas 80 proc. wynagrodzenia, JSW dopłaca pracownikom pozostałe 20 proc. Zarząd chce też zrezygnować z przewozów pracowniczych, naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla emerytów i rencistów. Chciałby płacić za pracę w soboty i niedziele również zgodnie z kodeksem pracy, a nie jak obecnie – z bardziej korzystnymi dla pracowników regulacjami wewnętrznymi. Zmniejszony ma zostać również deputat węglowy – z obecnych 8 ton dla wszystkich, do 4 ton dla pracowników dołowych i 2 ton dla pracujących na powierzchni. Grupa JSW to największy producent węgla koksowego typu 35 (hard) i znaczący producent koksu w Unii Europejskiej. Jastrzębska Spółka Węglowa SA została utworzona 1 kwietnia 1993 roku jako jedna z siedmiu powstałych wówczas spółek węglowych. W jej skład wchodzi obecnie 5 kopalń węgla kamiennego: Borynia-Zofiówka-Jastrzębie, Budryk, Knurów-Szczygłowice, Krupiński i Pniówek oraz Zakład Logistyki Materiałowej. Grupa jest jednym z największych pracodawców w Polsce. Łącznie zatrudnia ok. 35 tys. osób, w tym 26 tys. w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Po trzech kwartałach ubiegłego roku grupa kapitałowa JSW notowała 302 mln zł straty. Całoroczny wynik również będzie ujemny, podczas gdy jeszcze w 2011 r. grupa miała 2 mld zł zysku.

Autor: mn / Źródło: Dziennik Zachodni, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości