Związkowcy z ZUS na liście ostrzeżeń KNF. Organizacja odpowiada

TVN24 Biznes

Związkowcy z ZUSu zapowiadają strajki
wideo 2/3

Związek Zawodowy, który zrzesza pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych trafił na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego - poinformowała KNF we wtorkowym komunikacie. Związkowcy zaprzeczają zarzutom, jakie zdecydowały o wpisaniu organizacji na "czarna listę".

Jak podała KNF, związek został wpisany w dziale zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 430 ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (przed 1 stycznia 2016 r. - art. 225 ustawy o działalności ubezpieczeniowej) - wykonywanie czynności ubezpieczeniowych lub działalności reasekuracyjnej bez zezwolenia. Zawiadomienie zostało złożone w Prokuraturze Rejonowej Warszawa-Żoliborz.

Informację, że sprawa trafiła do śledczych potwierdza Monika Ditnar z ZZP ZUS. Jednak mówi, że informacja jest na tyle świeża, że ZZP ZUS dokładnie nie wie, czego dotyczą zarzuty.

Jednocześnie Związek zaprzecza, jakoby miał prowadzić działalność ubezpieczeniową czy reasekuracyjną. - Co prawda, jednym ze statutowych celów organizacji jest propagowanie ubezpieczeń wśród członków, ale nie można tego nazwać działalnością ubezpieczeniową - tłumaczy Ditnar.

Związek współpracuje z prokuraturą - podkreśla w rozmowie z tvn24bis.pl. Śledczy wezwali organizację do złożenia dokumentów i ZZP to uczynił, informuje Ditnar.

Od maja Związek jest w sporze zbiorowym z Zakładem Ubezpieczeń Społecznym. Obecnie obie strony są na etapie rokowań. Pracownicy domagają się m.in. podwyżek płac oraz zapewnienia, że poziom zatrudnienia pozostanie bez zmian.

Autor: ps/gry / Źródło: PAP, tvn24bis.pl