Wybierasz się na ŚDM? Bankierzy ostrzegają: uważaj na przestępców

Z kraju


Związek Banków Polskich (ZBP) przypomina krakowianom i pielgrzymom o ostrożności w czasie Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Krakowie w ostatnim tygodniu lipca. W przypadku utraty karty można ją zastrzec dzwoniąc pod nr 828 828 828.

Imprezy masowe, takie jak ŚDM niestety przyciągają także kieszonkowców i innych przestępców, dlatego warto pamiętać o zasadach bezpieczeństwa przy posługiwaniu się kartami płatniczymi, w szczególności przy dokonywaniu płatności, wypłacie pieniędzy z bankomatu, przechowywaniu czy transporcie - powiedział Jacek Gieorgica z zespołu PR ZBP. Związek Banków Polskich przypomina najważniejsze zasady bezpieczeństwa. Przede wszystkim nie należy przechowywać kodu PIN razem z kartą płatniczą. Kartę najlepiej trzymać w miejscu innym niż gotówka i dokumenty. W przypadku utraty karty, należy niezwłocznie skontaktować się z bankiem lub organizacją, która ją wydała. Prostym sposobem jest skorzystanie z infolinii 828 828 828 - sekretarka zapyta dzwoniącego o bank, w którym ma kartę, a następnie połączy klienta z właściwym bankiem.

Utrata karty

Informacje o Systemie Zastrzegania Kart, ich bezpieczeństwie oraz lista banków, które w nim uczestniczą, są dostępne na stronie internetowej zastrzegam.pl. Innym sposobem na blokadę kart jest skontaktowanie się z dostępnym przez całą dobę centrum autoryzacji kart. Numer centrum widnieje na odwrocie karty. "Warto ten numer wpisać do swojego telefonu komórkowego oraz przechowywać w znanym innym domownikom miejscu w domu" - poinformował ZBP w informacji prasowej. ZBP radzi także, aby zachować szczególną ostrożność przy przekazywaniu informacji poufnych, np. o numerze karty, przez internet, telefon lub inne media. "Powinniśmy mieć na względzie otoczenie, w którym aktualnie się znajdujemy, aby zminimalizować ryzyko, że te dane wpadną w niepowołane ręce" - podał ZBP.

Uwaga na phishing

Bankowcy zwracają też uwagę na zjawisko phishingu i apelują, by nigdy nie odpowiadać na maile lub SMS-y, których nadawca prosi o podanie informacji o karcie. Nie należy też odpowiadać na wiadomości, które zapraszają do odwiedzenia strony internetowej w celu weryfikacji danych, w tym o kartach. 31. Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie i Brzegach pod Wieliczką od 26 do 31 lipca. Zarejestrowało się na nie 360 tys. pielgrzymów ze 187 państw. Organizatorzy przewidują jednak, że w uroczystościach może wziąć udział nawet 1,5 mln osób. W czasie ŚDM w Krakowie i Brzegach pojawi się więcej bankomatów – bankowcy przewidują, że nastąpi wzmożona wypłata gotówki w tym czasie.

Pielgrzymi przybywają na ŚDM:

Autor: km / Źródło: PAP