ZUS rezygnuje z kolejnych miliardów złotych. "Ze spokojem patrzymy na sytuację"

[object Object]
ZUS kontroluje pracowników na "chorobowym"tvn24
wideo 2/6

Zarząd Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zdecydował o zablokowaniu kolejnych 3,3 miliarda złotych dotacji z budżetu państwa do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych – poinformował rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz. To już trzecia taka decyzja w 2018 roku. Łącznie ZUS zablokował 8,5 miliarda złotych dotacji z budżetu państwa.

W marcu zarząd Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wystąpił o wstrzymanie transzy w wysokości 2,2 mld zł, a w drugiej połowie sierpnia – 3 mld zł.

Lepszy spływ składek

Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska zwróciła uwagę, że zablokowanie takiej sumy środków możliwe jest w związku z lepszym spływem do Funduszu składek na ubezpieczenie społeczne. - Dobra sytuacja na rynku pracy i rosnące wynagrodzenia, a do tego uszczelnienie systemu poprzez wprowadzenie od stycznia indywidualnych numerów rachunków składkowych, pozwalają nam zrezygnować już z 8,5 mld zł dotacji z budżetu państwa – podkreśliła. - Wysokie wpływy składkowe pozwalają nam ze spokojem patrzyć na sytuację finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych – dodała szefowa ZUS.

Wyższe przychody

Rzecznik ZUS zaznaczył, że już po ośmiu miesiącach tego roku przychody z tytułu składek do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych były wyższe o 10,4 mld zł (9,3 proc.) w porównaniu do tego samego okresu roku ubiegłego i wyniosły 122,3 mld zł. - Wydolność FUS, czyli stosunek wpływów składkowych do wypłat na świadczenia, jest dziś w granicach 79 proc., czyli na jednym z najwyższych poziomów w najnowszej historii ZUS – zwrócił uwagę. Andrusiewicz przypomniał również, że na indywidualne numery rachunków składkowych wpłynęło do końca września tego roku 191,2 mld zł składek tj. o 14,6 mld zł więcej niż w porównywalnym okresie ubiegłego roku.

Jak podkreślił, decyzja zarządu ZUS o wstrzymaniu kolejnej transzy dotacji do FUS oznacza, że tegoroczny poziom dotacji na pewno będzie niższy niż 39 mld zł.

"Sytuacja bez precedensu"

Po zablokowaniu drugiej transzy dotacji, prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska mówiła, że to sytuacja bez precedensu w najnowszej historii ZUS. - Nigdy w dotychczasowej, najnowszej historii Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie zdecydowano się na tak wczesne zablokowanie tak dużej sumy dotacji do FUS - łącznie 5,2 mld zł - powiedziała.

Fundusz Ubezpieczeń Społecznych to państwowy fundusz celowy. Został utworzony 1 stycznia 1999 roku, na mocy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. To właśnie na FUS wpływają nasze składki. ZUS jest jedynie dysponentem funduszu, czyli wykonuje zadania w postaci rozliczania i wypłacania świadczeń. W ramach Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wyodrębnione są 4 fundusze: emerytalny, rentowy, chorobowy i wypadkowy. Każdy z nich odpowiada poszczególnym rodzajom ubezpieczenia. To właśnie z środków zgromadzonych w funduszu wypłacane są m.in. emerytury i renty.

Autor: mp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości