Ponad 400 tysięcy osób zgłosiło się po emeryturę. Część dostała odmowę

[object Object]
Rzecznik ZUS: Dłuższa praca to większa emeryturaTVN24 BiS
wideo 2/4

ZUS do 16 grudnia wydał 379 tys. decyzji wynikających z obniżenia wieku emerytalnego. W tej liczbie 53 tys. to decyzje odmowne lub te, które dotyczą zawieszenia wypłaty świadczenia - poinformowało w środę kierownictwo Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz wyjaśnił, że decyzje odmowne spowodowane są m.in. tym, że osoby za wcześnie złożyły wniosek o przyznanie emerytury lub nie zdecydowały się na rozwiązanie stosunku pracy.

Prawo do emerytury

W związku z obniżeniem wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn od 1 września do 16 grudnia do Zakładu wpłynęło 413 tys. wniosków o przyznanie emerytury.

Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska zaznaczyła, że 40 proc. wniosków składają osoby aktywne zawodowo; 32 proc. to są osoby, które już pobierają świadczenia z ZUS (np. rentę, świadczenia przedemerytalne); 7 proc. to osoby zarejestrowane w urzędzie pracy; 13 proc. wniosków dotyczy osób, które nie są zarejestrowane i nie pracują.

Wiceminister rodziny pracy i polityki społecznej Marcin Zieleniecki zwrócił uwagę, że "część ubezpieczonych potraktowała przywrócenie emerytalnego jako okazję, aby przetestować na przykład to, czy spełnia warunki nabycia prawa do emerytury, albo aby ustalić wysokość potencjalnej emerytury". Prof. Uścińska zwróciła uwagę, że jest około milion osób, które pracowały przed 1999 r. i nie mają jeszcze ustalonego kapitału początkowego.

Prezes ZUS przypomniała, że od 3 lipca doradcy obsłużyli ponad milion klientów. - Doradcy emerytalni pozostaną w zakładzie na stałe, jako osoby dedykowane do indywidualnego rozpatrywania spraw ubezpieczonych i obliczania wysokości świadczeń - poinformowała.

E-składka

ZUS przygotowuje się także do wprowadzenia w życie ustawy o e-składce. Chodzi o przepisy, które pozwolą na opłacanie składek przekazywanych do ZUS-u na jeden rachunek zamiast dotychczasowych czterech. Ustawa ma obowiązywać od 2018 r.

- To bardzo poważny projekt, realizujemy go równolegle z wykonaniem ustawy wiekowej - powiedziała prezes Uścińska. Jak podkreśliła, głównym zadaniem pracowników ZUS w kwestii zmian planowanych od 1 stycznia 2018 r. jest "porządkowanie kont płatników". - To jest konieczny i to jest historyczny moment, aby uporządkować te konta, począwszy od 1999 roku - mówiła. Zapewniła, że ZUS porządkuje kilkuletnie zaniedbania, jeśli chodzi o konta płatników składek.

- Jeżeli to się nam uda, to od stycznia, wprowadzając w tak optymalizowany sposób przekazywania składki, będzie to z ogromną korzyścią dla transparentności FUS i płatników składek. Będą oni mieli pełną informację opłacania składek miesiąc po miesiącu - dodała prof. Uścińska.

Autor: msz/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości