ZUS planuje zwolnienia w całym kraju

Z kraju

tvn24Redukcja zatrudnienia dotknie w pierwszej kolejności najstarszych pracowników

ZUS planuje zwolnienia pracowników w całym kraju. Pracę mogą stracić osoby, które nie odeszły na emeryturę, mimo że nabyły do tego prawo oraz pracownicy, którzy w tym roku osiągną wiek emerytalny. Zakład chce rozwiązać umowy za porozumieniem stron.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zamierza rozwiązać umowy z pracownikami, którzy mimo wieku nie przeszli na emeryturę lub osiągną wiek emerytalny w tym roku - wynika z informacji tvn24bis.pl, które potwierdził ZUS. W piątek w Warszawie odbyło się w tej sprawie półgodzinne spotkanie dyrektorów oddziałów z całego kraju.

Za porozumieniem stron

Informację o planowanych zwolnieniach potwierdził rzecznik instytucji, Wojciech Andrusiewicz. Podkreślił, że ZUS jest jedną z niewielu instytucji administracji publicznej, która systematycznie ogranicza zatrudnienie.

- W porównaniu z 2010 r. dziś w ZUS pracuje ponad 1 tys. osób mniej. Średnia pensja w Zakładzie jest o ok. 800 zł mniejsza niż w sektorze przedsiębiorstw. Nakłady finansowe na funkcjonowanie ZUS nie rosną, a biorąc pod uwagę inflację – spadają. Musimy więc racjonalnie gospodarować ograniczonymi środkami i jednocześnie utrzymać wartościowych pracowników, którzy niejednokrotnie odchodzą do sektora prywatnego - wyjaśnił rzecznik.

Redukcja zatrudnienia dotknie w pierwszej kolejności najstarszych pracowników.

- W oddziałach Zakładu trwają rozmowy z pracownikami, którzy posiadają uprawnienia do przejścia na emeryturę, o możliwości rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron z jednoczesną wypłatą odprawy emerytalnej, w wysokości do 6 pensji - dodaje rzecznik.

Andrusiewicz zapewnia, że Zakład zawsze stara się obejmować ochroną pracowników, którzy są jedynymi żywicielami rodziny oraz mają trudną sytuację materialną.

Zgodnie z prawem, pracodawca nie może zwolnić pracownika wyłącznie z powodu osiągnięcia przez niego wieku emerytalnego. Wyjątek stanowią zwolnienia grupowe. Odejście z pracy może nastąpić także za porozumieniem stron.

Zobacz, kłopotliwe e-zwolnienia:

Autor: PMB//ms / Źródło: tvn24bis

Źródło zdjęcia głównego: tvn24