Problemy z dostępem do usług ZUS-u

Z kraju

Emeryci coraz chętniej korzystają z aplikacji. Dobrze odnajdują się w świecie technologiiTVN24 BiS
wideo 2/4

Brak jest możliwości wystawiania oraz przyjmowania elektronicznych zaświadczeń lekarskich, a także podpisywania dokumentów ubezpieczeniowych. W poniedziałek występują ograniczenia w dostępie między innymi do Platformy Usług Elektronicznych oraz aplikacji ePłatnik. Zakład Ubezpieczeń Społecznych pracuje nad przywróceniem tych usług.

Informację o problemach z dostępem do serwisów należących do ZUS dostaliśmy na Kontakt 24.

"W dniu dzisiejszym od rana nie działa serwer ZUS-u potrzebny do wypisywania zwolnień lekarskich w formie elektronicznej, mimo że mniej niż 5 procent lekarzy z niego korzysta" - poinformował nas czytelnik.

Platforma usług

Jak czytamy w komunikacie na stronie ZUS, ograniczenia dotyczą: logowania do Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE), a także podpisywania dokumentów (również dokumentów ubezpieczeniowych z aplikacji ePłatnik) oraz rejestracji profilu PUE.

Ponadto, wystawiania na portalu PUE oraz przyjmowania przez ZUS elektronicznych zaświadczeń lekarskich (eZLA).

"Wystąpiły problemy techniczne w dostępie do narzędzi na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, związane z komunikacją portalu z bazą danych w sytuacji nadmiernego przeciążenia systemu" - tłumaczy w odpowiedzi przesłanej tvn24bis.pl Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy ZUS.

"Prowadzone są intensywne prace mające na celu przywrócenie poprawnego działania serwisu, co powinno się stać do jutrzejszego poranka" - dodaje.

Autor: mb/ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock