Liczba papierowych zwolnień wciąż spada

TVN24 Biznes

Wiceminister zdrowia o e-zwolnieniach lekarskichtvn24
wideo 2/5

Liczba papierowych zwolnień od początku obowiązku stosowania e-ZLA, czyli elektronicznych zwolnień lekarskich, jest niezwykle mała i systematycznie spada. W kwietniu wpłynęło ich ledwie ponad 500, to 33 razy mniej niż jeszcze w grudniu ubiegłego roku – przekazał w poniedziałek Polskiej Agencji Prasowej rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Wojciech Andrusiewicz.

Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do tej pory w kwietniu wystawiono nieco ponad 2 mln e-zwolnień (e-ZLA). Dla porównania, w rekordowym pod tym względem styczniu było ich ponad 2,66 mln. Łącznie od 1 grudnia, czyli od dnia, kiedy elektroniczne zwolnienia stały się obowiązkowe, lekarze wystawili ich 11,5 mln.

Uścińska: przekonują się kolejni lekarze

Rzecznik ZUS-u zaznaczył, że liczba papierowych druków zwolnień od początku obowiązku stosowania e-ZLA jest niezwykle mała i jeszcze systematycznie spada. - W grudniu było ich ledwie ponad 17,5 tys. Dziś jest ich jednak blisko 33-krotnie mniej. Do 26 kwietnia wpłynęło ich zaledwie 533. Dla porównania, jeszcze w styczniu było ich ponad 10 tys., w lutym – niecałe 1,7 tys., a w marcu – 758 – wskazał rzecznik. Z kolei, jak zwróciła uwagę prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, do elektronicznych zwolnień przekonują się kolejni lekarze, którzy dotychczas byli sceptyczni wobec tego rozwiązania. - Dziś we wszystkich województwach liczba wystawianych zwolnień elektronicznych przekracza 99,9 proc. Jesteśmy w stałym kontakcie ze środowiskiem lekarskim i staramy się pomagać każdemu z tych już niewielu nieprzekonanych lekarzy, jeżeli tylko wyrażą chęć przejścia na elektroniczny system wystawiania zwolnień – podkreśliła prof. Uścińska.

E-zwolnienia

Według danych ZUS, już blisko 117,3 tys. lekarzy ma zarejestrowany profil na Platformie Usług Elektronicznych, uprawniający do wystawiania e-ZLA. Rośnie też liczba asystentów medycznych. Obecnie jest ich ponad 12,5 tys., z czego 2,8 tys. dysponuje certyfikatem ZUS, który upoważnia do podpisywania e-zwolnień. Od 1 grudnia w całej Polsce lekarze mogą wystawiać zwolnienia tylko w postaci elektronicznej. Nowe przepisy zakładają, że lekarze mogą wystawić papierowe zwolnienia, wykorzystując wcześniej przygotowany wydruk z systemu elektronicznego, np. w razie braku prądu lub internetu albo podczas nieprzewidzianych domowych wizyt, gdy nie będą mieli przy sobie żadnego urządzenia mobilnego. W tej sytuacji lekarze będą mieli trzy dni na wprowadzenie tego zaświadczenia do systemu elektronicznego.

Autor: mp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock