TVN24 Biznes | Z kraju

Będzie łatwiej o zaświadczenie dla firm delegujących pracowników. Nowe rozwiązanie ZUS

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP
Czy jak zatrudnię teraz pracownika to od razu będzie zwolniony ze składek na ZUS?TVN24
wideo 2/3
TVN24Czy jak zatrudnię teraz pracownika to od razu będzie zwolniony ze składek na ZUS?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapowiada usprawnienie wnioskowania o wydanie zaświadczenia A1, które potwierdza podleganie ubezpieczeniom społecznym w Polsce przez osoby delegowane. Nowe rozwiązanie ma pojawić się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

- Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom klientów, w tym płatników delegujących pracowników za granicę do krajów Unii Europejskiej, EFTA oraz osób ubezpieczonych - mówi prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Uproszczone wnioski

Już teraz klienci ZUS, którzy chcą otrzymać zaświadczenie A1, mogą skorzystać z Platformy Usług Elektronicznych i wypełnić odpowiedni wniosek. Wnioski o zaświadczenia A1 zostały uproszczone i dostosowane językowo. Od 30 września te uproszczone wersje formularzy będą dostępne dla wnioskodawców na PUE.

Tego dnia zostanie wdrożony nowy "Kreator wniosku o wydanie zaświadczenia A1", który poprowadzi klienta krok po kroku przez proces składania wniosku o zaświadczenie A1. Klient będzie odpowiadał na kolejne pytania, a system na podstawie podanych informacji automatycznie rozpozna, który wniosek jest właściwy w danej sytuacji. Kreator będzie również podpowiadał klientowi, jak poprawnie wypełnić wniosek.

"W pierwszej kolejności uruchamiamy kreator dla klientów składających najbardziej typowe wnioski, tj. klientów, którzy chcą otrzymać zaświadczenie A1 w trzech sytuacjach: delegowania pracownika do innego państwa członkowskiego UE, EOG lub Szwajcarii; czasowego przeniesienia wykonywania działalności na własny rachunek do innego państwa członkowskiego UE, EOG lub Szwajcarii; wykonywania pracy najemnej lub działalności na własny rachunek, w kilku państwach członkowskich UE, EOG lub Szwajcarii" - informuje ZUS.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock