Zmiany w służbie cywilnej odłożone w czasie. PiS przegrało głosowanie

Z kraju

tvn24Komisja administracji odłożyła prace nad projektem noweli ustawy o służbie cywilnej autorstwa PiS

Komisja administracji odłożyła prace nad projektem noweli ustawy o służbie cywilnej autorstwa PiS do czasu przyjęcia stanowiska rządu w sprawie tego projektu. Wniosek posła PO Marka Wójcika poparło na wtorkowym posiedzeniu komisji 16 posłów, 15 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

We wtorek w Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy o SC, podczas którego złożone zostały poprawki. Projekt został więc skierowany do ponownego zaopiniowania przez sejmową komisję administracji i spraw wewnętrznych.

W oczekiwaniu na stanowisko

Na początku posiedzenia komisji Wójcik złożył wniosek o odłożenie rozpatrywania projektu ustawy "do czasu przesłania stanowiska rządu". Nawiązał do tego, że występując we wtorek w Sejmie szefowa kancelarii premiera Beata Kempa mówiła, iż do projektu ustawy nie ma jeszcze stanowiska rządu, ale jest ono opracowywane. Wójcik uzasadniał więc, że jeśli prace nad przygotowaniem takiego stanowiska trwają, posłowie nie chcieliby, by zostały one "zmarnowane zbyt szybkim przyjęciem ustawy". - Pani minister uznała za ważne stanowisko rządu i przeprowadzenie konsultacji i możemy spokojnie na to poczekać, bo to jest bardzo ważne stanowisko przy rozpatrywaniu tej ustawy - podkreśliła z kolei posłanka PO Małgorzata Janyska.

Kempa na komisji

Szefowa KPRM, która uczestniczyła w posiedzeniu komisji, podkreśliła, że projekt nowelizacji ustawy o SC to projekt poselski (złożyli go posłowie PiS), więc "stanowisko rządu nie wiąże posłów". - Uważam, że nie ma potrzeby, by zwlekać z pracami nad tą ustawą - powiedziała Kempa. Szefowa kancelarii premiera podkreśliła, że jest "do dyspozycji" komisji, podobnie jak to było podczas pierwszego i drugiego czytania projektu na sali posiedzeń Sejmu.

Poprawki PiS

O odłożenie rozpatrywania projektu nowelizacji wnioskowała jednak także posłanka Kukiz'15 Anna Siarkowska. Uzasadniała, że posłowie nie mieli czasu, aby dokładnie zapoznać się z poprawkami złożonymi w drugim czytaniu, które odbyło się wcześniej we wtorek na sali sejmowej. Podobną opinię wyraziła Andżelika Możdżanowska (PSL). W drugim czytaniu, poprawki do projektu nowelizacji złożył m.in. klub PiS. Zakładają one m.in. by wyższe stanowiska w służbie cywilnej były obsadzane w drodze powołania, a nie konkursu. Taki zapis był w pierwotnym projekcie złożonym przez posłów PiS, jednak w czasie prac w komisji administracji po pierwszym czytaniu, głosami m.in. PO, przyjęta została zmiana, która utrzymywała otwarty i konkurencyjny nabór na wyższe stanowiska w służbie cywilnej. Kluby Kukiz'15 i Nowoczesna zadeklarowały we wtorek, że są gotowe poprzeć projekt zmian w ustawie o służbie cywilnej, ale tylko w wersji przyjętej po pierwszym czytaniu przez komisję administracji. Z kolei podczas wtorkowej debaty PO i PSL złożyły wnioski o odrzucenie projektu nowelizacji w całości.

Zdaniem premier Beaty Szydło administracja publiczna jest "zabetonowana":

Szydło: administracja publiczna jest zabetonowana. Chcemy to zmienićtvn24

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty: